Notowania

gospodarka polski
21.02.2013 14:58

Polska branża usługowa. GUS: niekorzystna ocena koniunktury

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 9 (przed miesiącem minus 13).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eastwest Imaging/Dreamstime)

W lutym, podobnie jak w styczniu, większość przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę niekorzystnie - wynika z badania Głównego Urzędu Statystycznego.

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 9 (przed miesiącem minus 13).

_ Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 22 proc. (w styczniu odpowiednio 10 proc. i 23 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Bieżący popyt i sprzedaż oceniane są mniej niekorzystnie niż w styczniu, utrzymują się negatywne oceny sytuacji finansowej. Przewidywania w tym zakresie są mniej pesymistyczne od prognoz sprzed miesiąca _ - napisano.

_ Utrzymuje się niewielki spadek bieżących cen usług, również w najbliższych miesiącach mogą one ulec nieznacznemu obniżeniu. Planowane na najbliższe trzy miesiące redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż prognozowano w styczniu _ - dodano.

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 7 (przed miesiącem minus 10).

_ Poprawę koniunktury odnotowuje 13 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 20 proc. (w styczniu odpowiednio 14 proc. i 24 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Niewielka poprawa negatywnych ocen koniunktury wynika z mniej pesymistycznych prognoz popytu i sytuacji finansowej oraz pozytywnych (po raz pierwszy od sześciu miesięcy) sprzedaży _ - napisano.

_ Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa są oceniane bardziej niekorzystnie niż przed miesiącem. Sygnalizowany jest niewielki wzrost bieżących i przyszłych cen usług. Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia są mniejsze od przewidywanych w styczniu _ - dodano.

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 7 (przed miesiącem plus 9).

_ Poprawę koniunktury odnotowuje 17 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 10 proc. (w styczniu odpowiednio 18 proc. i 9 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Mniej optymistyczne oceny koniunktury są związane z bardziej pesymistyczną diagnozą dotyczącą popytu, sprzedaży i sytuacji finansowej. Prognozy sytuacji finansowej są negatywne, gorsze od pozytywnych przewidywań ze stycznia _ - napisano.

_ Dyrektorzy jednostek spodziewają się, że przyszły popyt i sprzedaż będą rosnąć nieco szybciej niż oczekiwali przed miesiącem. Sygnalizowany jest spadek bieżących i przyszłych cen. W tej grupie firm przewidywany jest niewielki spadek zatrudnienia _ - dodano.

W lutym wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 20 (przed miesiącem plus 21).

_ Poprawę koniunktury odnotowuje 27 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 7 proc. (w styczniu odpowiednio 28 proc. i 7 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy firm zgłaszają wzrost bieżącego popytu, utrzymują się pozytywne oceny sprzedaży i sytuacji finansowej. Również odpowiednie przewidywania są optymistyczne _ - napisano.

_ Sygnalizowany jest niewielki spadek bieżących i przyszłych cen. Planowane w tej grupie jednostek redukcje zatrudnienia są mniejsze niż przewidywano w styczniu _ - dodano.

Czytaj więcej o gospodarce w Money.pl
Zaskakujące dane z gospodarki Eurolandu Spraedź indeksy określające koniunkturę w przemyśle i w usługach.
Usługi nie boją się kryzysu. Będą zatrudniać cały czas W centrach usług biznesowych pracuje ponad 80 tys. osób. Mimo kryzysu ciągle przyjmują pracowników. Tylko w tym roku pracę w centrach znalazło i znajdzie kilka tysięcy osób
Tagi: gospodarka polski, usługi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz