Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
przetargi mon
24.09.2014 10:42

Polska broń na rynku. Minister zleca pilną kontrolę w sprawie "Strzał"

Chodzi o przetarg, podczas którego można było kupić 153 rakiety Strzała-2M.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak poinformował dziś, że zna sprawę sprzedaży prywatnej firmie ponad 150 kompletów ręcznych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Strzała. Dodał, że w tej sprawie nie sygnalizowano nieprawidłowości.

Jak podał portal tvn24.pl chodzi o zorganizowany w 2012 roku przez Agencję Mienia Wojskowego przetarg, na którym można było kupić 153 rakiety _ Strzała-2M _, 153 wyrzutnie do nich oraz 78 mechanizmów startowych. Wygrała go firma ze Śląska, która następnie sprzedała rakiety przedsiębiorcy z Wielkopolski. Ten zamierzał je wyeksportować do Czech. Według tvn24 okazało się jednak, że AMW sprzedając broń mogła naruszyć traktat z Wassenaar, który Polska podpisała w 2003 roku.

Siemoniak powiedział dziś dziennikarzom, że zna sprawę i że służby nie sygnalizowały wcześniej nieprawidłowości, ale po informacjach medialnych i wobec zainteresowania prokuratury zlecił kontrolę w AMW.

_ - Sprawa była mi sygnalizowana przez odpowiednie służby w maju. Te służby sprawdziły, czy mogło dojść do nieprawidłowości. Wtedy takiej informacji nie było _ - powiedział Siemoniak dziennikarzom. _ - Po dzisiejszych doniesieniach medialnych i po informacji, że sprawą zainteresował się prokuratura, zleciłem pilną kontrolę _ - dodał.

Siemoniak podkreślił, że według posiadanych przez niego informacji zestawy nie miały wartości bojowych. - _ Były pozbawione cech użytkowych, nawet złożone nie byłyby w stanie działać _ - powiedział szef MON. Dodał, że AMW sprzedała je firmie posiadające odpowiednią koncesję.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: przetargi mon, tomasz siemoniak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz