Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska broń na rynku. Minister zleca pilną kontrolę w sprawie "Strzał"

0
Podziel się:

Chodzi o przetarg, podczas którego można było kupić 153 rakiety Strzała-2M.

Polska broń na rynku. Minister zleca pilną kontrolę w sprawie "Strzał"
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak poinformował dziś, że zna sprawę sprzedaży prywatnej firmie ponad 150 kompletów ręcznych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Strzała. Dodał, że w tej sprawie nie sygnalizowano nieprawidłowości.

Jak podał portal tvn24.pl chodzi o zorganizowany w 2012 roku przez Agencję Mienia Wojskowego przetarg, na którym można było kupić 153 rakiety _ Strzała-2M _, 153 wyrzutnie do nich oraz 78 mechanizmów startowych. Wygrała go firma ze Śląska, która następnie sprzedała rakiety przedsiębiorcy z Wielkopolski. Ten zamierzał je wyeksportować do Czech. Według tvn24 okazało się jednak, że AMW sprzedając broń mogła naruszyć traktat z Wassenaar, który Polska podpisała w 2003 roku.

Siemoniak powiedział dziś dziennikarzom, że zna sprawę i że służby nie sygnalizowały wcześniej nieprawidłowości, ale po informacjach medialnych i wobec zainteresowania prokuratury zlecił kontrolę w AMW.

_ - Sprawa była mi sygnalizowana przez odpowiednie służby w maju. Te służby sprawdziły, czy mogło dojść do nieprawidłowości. Wtedy takiej informacji nie było _ - powiedział Siemoniak dziennikarzom. _ - Po dzisiejszych doniesieniach medialnych i po informacji, że sprawą zainteresował się prokuratura, zleciłem pilną kontrolę _ - dodał.

Siemoniak podkreślił, że według posiadanych przez niego informacji zestawy nie miały wartości bojowych. - _ Były pozbawione cech użytkowych, nawet złożone nie byłyby w stanie działać _ - powiedział szef MON. Dodał, że AMW sprzedała je firmie posiadające odpowiednią koncesję.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)