Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska buduje koalicję by bronić system dotacji z UE

0
Podziel się:

Gra toczy się o zachowanie 10 miliardów euro, czyli ponad 38 miliardów złotych rocznie.

Polska buduje koalicję by bronić system dotacji z UE
(kprm.gov.pl)

Gra toczy się o zachowanie 10 miliardów euro, czyli ponad 38 miliardów złotych rocznie. W Komisji Europejskiej ruszyły konsultacje dotyczące kształtu unijnego budżetu na lata 2014 - 2020.

Dlatego Polska rozpoczęła własną batalię o utrzymanie po 2013 roku obecnego poziomu subwencji otrzymywanych z Brukseli - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Rząd prowadzi rozmowy sondażowe z państwami, które są skłonne poprzeć stanowisko Warszawy.

Minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz (na zdjęciu) mówi, że z polityki spójności korzysta oprócz Polski 14 krajów UE. Dlatego też zabiegamy o głosy nie tylko największych beneficjentów z Europy Środkowej, ale także o dotknięte kryzysem Grecję, Portugalię, Irlandię, Hiszpanię, Włochy.

Dziś żadne państwo nie otrzymuje z unijnego budżetu tyle co Polska - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna. _ Z samych funduszy strukturalnych w latach 2007 - 2013 mamy zarezerwowane 67 miliardów euro, czyli około 250 miliardów złotych. Jeżeli najwięksi płatnicy do unijnego budżetu Niemcy, Holandia i Francja, dopną swego, Polska może stracić nawet 10 mld euro unijnych dotacji rocznie.

Polska w Unii
*30 mld euro zysku z pięciu lat w Unii * Jak oszacował Money.pl, pięć lat w Unii Europejskiej to dla Polski czysty zysk w wysokości 30 mld euro. Do tej pory do unijnej kasy przelaliśmy 12 mld euro, w tym samym czasie zyskaliśmy ponad 42 mld euro.
*6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie * Najwięcej w Europie za pracę dostają Duńczycy. Polskie pensje są od trzech do sześciu razy niższe niż na Zachodzie. Ale gonimy czołówkę.
*1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa * Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do pracy do krajów Unii Europejskiej.
fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)