Notowania

north stream
21.11.2009 07:58

Polska chce by North Stream był głębiej wkopany

Konsorcjum budujące gazociąg na razie nie zgadza się na to.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

*Polska strona żąda od Niemiec, aby gazociąg Nord Stream, który ma biec po dnie Bałtyku został wkopany dwa metry w morskie dno na odcinku toru podejściowego do portu w Świnoujściu. *
Polska obawia się, że statki transportujące skroplony gaz LNG do przyszłego terminalu LNG w Świnoujściu (który ma powstać w 2014 r.) mogą mieć kłopoty z bezpiecznym pokonaniem toru w miejscu, gdzie styka się r rurociągiem. Jak podał wiceminister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski podczas panelu podsumowującego dwa lata pracy rządu w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego statki te mają 12,5 metra zanurzenia i choć przepłyną nad gazociągiem, to odległość ok. jednego metra między dnem statku a rurociągiem jest niewystarczająca i może doprowadzić do jego awarii.

_ - To już jest podnoszone na poziomie polsko-niemieckich konsultacji w zakresie zagospodarowania przestrzennego z ministerstwem infrastruktury i środowiska _ - uściślił Budzanowski.

Równocześnie dodał, że Polska chce też, aby wkopanie rury przewidywał plan inwestycyjny konsorcjum Nord Stream.

Podmorski gazociąg Nord Stream ma zostać ukończony w 2014 roku i transportować gaz z Rosji do Niemiec z pominięciem Polski, która konsekwentnie odmawia udziału w tym projekcie.Są dwa miejsca, w których dochodzi do przecięcia przyszłego rurociągu z dwoma torami podejściowymi do portu Szczecin-Świnoujście.

_ - Mamy pełne prawo do wyrażenia swojego stanowiska, poza tym jest jeszcze prawo morskie, które też nie pozwala na to, aby ograniczać dostęp do portów _ - dodał wiceminister. Zaznaczył, że międzynarodowe przepisy morskie mówią, iż tego typu inwestycje muszą być uzgadniane z wszystkimi, których mogą dotyczyć.

Według Budzanowskiego, konsorcjum Nord Stream na razie nie zgadza się na to, żeby wkopać głębiej gazociąg, _ ale nasze stanowisko będzie niezmienne przypadku _. _ _

_ - Trzeba również wziąć pod uwagę, że w Świnoujściu jest jeszcze port NATO-wski i też ograniczana jest jego dostępność _ - zaznaczył urzędnik.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;gaz;na;pewno;poplynie;po;dnie;baltyku,181,0,455093.html )[ Niemcy: Gaz na pewno popłynie po dnie Bałtyku ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;gaz;na;pewno;poplynie;po;dnie;baltyku,181,0,455093.html )
* [ ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;gaz;na;pewno;poplynie;po;dnie;baltyku,181,0,455093.html )[ Większość Finów zgadza się na Gazociąg Północny ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/wiekszosc;finow;zgadza;sie;na;gazociag;polnocny,131,0,493699.html )

| Rura na dnie Bałtyku |
| --- |
| Gazociąg Północny ma się składać z dwóch nitek o długości 1220 km i przepustowości po 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Pierwsza nitka powinna być oddana do eksploatacji w końcu 2011 roku, a druga - w 2012 roku. Budżet projektu wynosi 7,4 mld euro. Udziałowcami Nord Streamu są rosyjski Gazprom (51 proc.) niemieckie E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall (po 20 proc.) oraz holenderski Gasunie (9 proc.). Według von Amelna do projektu chce przystąpić francuski koncern GDF Suez, który może przejąć 9 proc. akcji od niemieckiego E.ON- Ruhrgas. |

Tagi: north stream, gaz, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz