Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska chce kupować gaz z Algierii

0
Podziel się:

Minister energetyki Algierii Chakib Khelil i szefowie największej w tym kraju firmy surowcowej Sonatrach przyjadą w przyszłym tygodniu do Polski. Będą rozmawiać o ewentualnych dostawach gazu do Polski.

O wizycie donosi "Rzeczpospolita". Algieria jest jednym z największych na świecie producentów gazu skroplonego. Oficjele z Afryki spotkają się z ministrem gospodarki i zarządem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Wizyta delegacji może mieć duże znaczenie dla budowy terminalu w Świnoujściu, do którego statki mogłyby dostarczać gaz w formie skroplonej. Do inwestycji szykuje się właśnie PGNiG. Dzięki gazoportowi Polska ma uniezależnić się od dostaw z Rosji.

Terminal ma kosztować około 350 mln euro, a na początek powinien gwarantować dostawy 2,5-3 mld m sześc. gazu. Tyle PGNiG będzie musiało zakontraktować. "Szefowie spółki zapowiadają, że chcą do czasu rozpoczęcia prac, czyli przełomu 2007 i 2008 roku, zdobyć przynajmniej tzw. przyrzeczenie kontraktu od któregoś z producentów gazu skroplonego. Niewykluczone, że rozmowy z delegacją algierską dotyczyć będą uzgodnienia tego typu dokumentu. Pierwsze statki z gazem mają dotrzeć do Polski za cztery lata.
" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)