Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska chce rozwijać wykorzystanie geotermii razem z Islandią

0
Podziel się:

Polska i Islandia podpisały we Wrocławiu memorandum o współpracy w zakresie energetyki odnawialnej.

Polska chce rozwijać wykorzystanie geotermii razem z Islandią
(KellyBoreson/iStockphoto)

Polska i Islandia podpisały we Wrocławiu memorandum o współpracy w zakresie energetyki odnawialnej. Uroczystość miała miejsce się podczas 2 dnia nieformalnego posiedzenia ministrów do spraw energii Unii Europejskiej.

We wrocławskim spotkaniu - oprócz ministrów energii z krajów Unii - biorą udział między innymi ministrowie z krajów EFTA, czyli Europejskiej Strefy Wolnego Handlu, do której należy Islandia.

Stronę polską reprezentował wicepremier Waldemar Pawlak, a islandzką minister przemysłu, energetyki i turystyki Katrin Juliusdottir. Szef resortu gospodarki podkreślił, że Islandia jest krajem, który ma wielkie osiągniecia w dziedzinie energii geotermalnej. Jak zauważył, Polska ma duży potencjał pod względem źródeł geotermalnych, który pozostaje na razie nie wykorzystany. W jego przekonaniu, w czasach drożejących innych źródeł energii należy to zmienić.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI WALDEMARA PAWLAKA:

Katrin Juliusdottir zaznaczyła, że energia geotermalna w Islandii jest powszechnie wykorzystywana. 90 proc. procent domów jest ogrzewanych dzięki tej energii, oprócz tego 27 procent energii elektrycznej pochodzi z tego źródła.

Pani pani minister zaznaczyła, że choć energia geotermalna w Islandii jest wykorzystywana od dawna, to współpraca z innymi krajami w tej dziedzinie jest bardzo ważna. - _ Jeśli chodzi o wykorzystnie energii geotermalnej to warunki w poszczególnych krajach są bardzo różne. Dlatego tak ważne jest w tej dziedzinie gromadzenie wiedzy przez naukowców i wymiana doświadczeń między krajami _ - powiedziała Juliusdottir.

Polskie fimy i naukowcy współpracują już Islandią w zakrsie geotermii na różne sposoby, ale teraz mamy okazję do sformalizownaia tego - zaznaczyli ministrowie.
W Polsce dziala 16 zakładów wydobywających wody geotermalne - o temperaturze ponad 20 stopni - które są wykorzystywane do celów grzewczych, leczniczych i rekreacyjnych.

Czytaj więcej o polskiej energetyce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t18669.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sikorski;gaz;lupkowy;moze;wplynac;na;gazowy;import,119,0,877431.html) Sikorski: Będziemy samowystarczalni Minister Spraw Zagranicznych uważa, że złoża gazu łupkowego w Polsce mogą przyczynić się do zmian w polityce importowej błękitnego surowca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;w;polsce;bedzie;debata;w;pe,116,0,872564.html) Kto nie chce gazu łupkowego w Polsce? Debata w Parlamencie Europejskim może przynieść ciekawe obserwacje dotyczące państw, dla których gaz łupkowy może nie być _ na rękę _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t83944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pozycza;nam;750;mln;euro;na;energetyke,251,0,846843.html) Pożyczą nam 750 mln euro, na energetykę W przyszłym roku planowane są jeszcze jedna lub dwie transze z Banku Światowego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)