Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska europejską super gospodarką

0
Podziel się:

Według raportu HSBC należymy do piątki państw najlepiej radzących sobie z kryzysem.

Polska europejską super gospodarką
(Rusty Darbonne/CC/Flickr)

Polska znalazła się w gronie pięciu europejskich _ super gospodarek _, dzięki swojej sile oraz optymistycznemu nastawieniu przedsiębiorców - wynika z opublikowanego dziś raportu przygotowanego na zlecenie HSBC Commercial Banking Europe.

Obok Polski w gronie _ super gospodarek _ znalazły się również Czechy, Francja, Niemcy i Turcja. Kraje te zostały wyselekcjonowane na podstanie analizy danych Światowego Forum Ekonomicznego, Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Zarządzania (IMD) i Economist Intelligence Unit.

ZOBACZ TAKŻE: Polska gospodarka najlepsza w Europie
Wyniki tej analizy wskazują, że tych pięć gospodarek najlepiej radzi sobie z trudną sytuacją rynkową wynikającą ze spowolnienia gospodarczego na świecie. Zdaniem autorów raportu Polska uniknęła recesji dzięki dużemu rynkowi krajowemu oraz mniejszej niż w przypadku innych krajów europejskich otwartości na handel międzynarodowy (udział eksportu w polskim PKB stanowi ok. 40 proc., podczas gdy np. w Czechach 76 proc.).

Duże znaczenie miały również rozsądna polityka pieniężna, napływ funduszy unijnych oraz inwestycje związane z przygotowaniami do organizacji Euro 2012.

Naszym atutem optymizm przedsiębiorców

Wyłonione w ten sposób _ super gospodarki _ zostały następnie poddane dalszym badaniom, które miały na celu sprawdzenie w jaki sposób przedsiębiorcy z tych pięciu krajów radzą sobie z kryzysem i jak postrzegają perspektywy rozwoju biznesu w przyszłości.

W Polsce, podobnie jak w pozostałych czterech _ super gospodarkach _, w sierpniu i wrześniu 2009 roku przeprowadzono ankietę wśród przedstawicieli kadry zarządzającej ze 100 wybranych firm: 10 dużych, 20 średnich i 70 małych. Wyniki tych badań pokazały, że Polska gospodarka oparła się recesji również ze względu na optymizm panujący wśród przedsiębiorców.

Polscy przedsiębiorcy widzą perspektywy dla rozwoju

67 proc. respondentów uważa, że ulegną one poprawie w ciągu następnych pięciu lat, 18 proc. z nich jest zdania, że pozostaną bez zmian, a jedynie 15 proc., że będą słabsze niż obecnie. Polscy przedsiębiorcy są większymi optymistami niż firmy z Niemiec czy Francji (odpowiednio 51 proc. i 56 proc. z nich uważa, że perspektywy będą lepsze).

Co ważne, globalne zawirowania finansowe nie zniechęciły polskich przedsiębiorstw
do ekspansji poza granicami kraju: 28 proc. firm poddanych badaniu deklaruje, że w przyszłości zamierza rozpocząć działalność na rynku międzynarodowym.

_ - Pozytywne nastawienie i wiara w lepsze jutro pozwalają polskim przedsiębiorstwom przetrwać trudne czasy. Postawa ta będzie zapewne sprzyjała osiągnięciu przez nich sukcesu biznesowego w przyszłość - _ komentuje wyniki badań Paweł Kusiak, dyrektor zarządzający pionem bankowości komercyjnej HSBC Bank Polska S.A.

Optymizm przedsiębiorców potwierdzają dane z gospodarki

Wzrost PKB w całym roku na poziomie 1,5 proc. wydaje się realny twierdzi resort gospodarki. Spożycie indywidualne w III kwartale wzrosło o ok. 2,5 proc., zaś spadek inwestycji wyniósł 1 procent - wyjaśniają eksperci Ministerstwa.

W trzecim kwartale dynamika wzrostu gospodarczego była na poziomie 1,5-1,7 proc., zaś IV kwartał może przynieść wzrost PKB wyższy niż 2 procent **Mniejszy wzrost inwestycji ogranicza natomiast import - podkreślają analitycy.

Eksperci oczekują nieznacznego przyśpieszenia wzrostu wydatków na konsumpcję wśród klientów indywidualnych, co potwierdzają lepsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej.

Zdaniem analityków, IV kwartał będzie lepszy jeśli chodzi o dynamikę wzrostu PKB. _ Oczekujemy wzrostu PKB powyżej 2 procent, choć z dokładniejszą prognozą musimy poczekać na kompletne dane za trzeci kwartał _ - szacują.

_ _

Z kolei Ministerstwo Finansów prognozowało, że wzrost PKB w III kwartale wyniesie ok. 1,2 proc. Według prognoz z projektu budżetu rząd liczył się w całym roku z wzrostem na poziomie 0,9 procent.

Podstawowe wskaźniki makro - według prognoz MF
2008 2009 2010 2011 2012 2013
dynamika PKB (proc.) 4,9 0,9 1,2 2,8 3 3,4
bezrobocie (proc.) 9,5 12,5 12,8 12,5 11,4 9,9
kurs euro 3,52 4,37 4,08 3,85 3,61 3,5
inflacja 4,2 3,6 1 1,8 2,3 2,5
przeciętne wynagrodzenie 2942 3083 3146 3261 3417 3603

Prognozy ministerstwa potwierdza Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Eksperci Instytutu szacują wzrost PKB w trzecim kwartale na 1,8 procent rok do roku, a w całym 2009 roku tempo wzrostu ma wynieść 1,4 procent.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)