Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska firma podpisze kontrakt gazowy

0
Podziel się:

To trzecia wizyta przedstawicieli polskiego biznesu w Nigerii.

Polska firma podpisze kontrakt gazowy
(http://www.gaz-system.pl)

Podczas rozpoczętej w środę wizyty premiera Donalda Tuska oraz polskich przedsiębiorców w Nigerii zostanie podpisany kontrakt w sektorze gazowym między firmą polską a nigeryjską oraz kilka innych porozumień - zapowiedział ambasador RP w Abudży.

Podstawowy wymiar wizyty jest gospodarczy, a jej cel to _ zbliżenie środowisk polskiego i nigeryjskiego biznesu _ - podkreślił ambasador Przemysław Niesiołowski. Dodał, że omawiane będą również m.in. kwestie regionalne, polityczne i bezpieczeństwa.

W piątek w stolicy Nigerii Abudży odbędzie się polsko-nigeryjskie forum gospodarcze. Ambasador zastrzegł, że na pewno dla większości polskich przedsiębiorców towarzyszących premierowi wizyta ta będzie miała przede wszystkim wartość poznawczą, dlatego nie należy spodziewać się podpisywania konkretnych umów.

Poinformował, że dojdzie do podpisania jednego kontraktu w sektorze gazowym. Nie podał szczegółów tej transakcji, ponieważ nie został do tego upoważniony przez zaangażowane firmy.

Według niego podczas pobytu polskiej delegacji w Nigerii dojdzie też do podpisania kilku porozumień między firmami z obu krajów. - _ Z tego, co wiem od przynajmniej trzech (polskich) firm, mają one zamiar podpisać tu przynajmniej porozumienia o współpracy bądź listy intencyjne _ - powiedział Niesiołowski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/232/249576.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/godson;wizyta;premiera;w;nigerii;potrzebna,98,0,1284962.html) *On się cieszy z wyjazdu premiera do Nigerii * John Godson przekonuje, że bez politycznego wsparcia w jego ojczyźnie ciężko prowadzić interesy.

Według dyplomaty, podczas spotkania premiera z nigeryjskim prezydentem Goodluckiem Jonathanem, w dojdzie też do podpisania trzech porozumień resortowych. Podczas wizyty premier Tusk spotka się też z gubernatorami stanów.

Jest to trzecia wizyta przedstawicieli polskiego biznesu w Nigerii; w lutym kraj ten odwiedziła misja handlowa z Wielkopolski, a w marcu - misja zorganizowana przez Łódzką Izbę Gospodarczą.

Jak poinformował Niesiołowski, na drugą połowę 2013 roku planowane są wizyty przedsiębiorców nigeryjskich w Polsce, a jeszcze w tym roku na konsultacje do Polski uda się kierownictwo ministerstwa spraw zagranicznych Nigerii, zgodnie z podpisanym rok temu porozumieniem o konsultacjach między oboma resortami dyplomacji. Pierwsza runda tych negocjacji odbyła się w 2012 roku w Abudży.

Według polskiego ambasadora, prowadzone są też rozmowy w sprawie uczestnictwa silnej delegacji Nigerii i innych krajów zachodniej Afryki na Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna, które odbędzie się w maju w Katowicach w ramach V Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wizyta premiera w Nigerii ma na celu otwarcie polskiej gospodarki na nowe, szybko rozwijające się rynki. Według danych MSZ w 2011 roku polski eksport do Nigerii miał wartość 63,8 mln euro, a import - 16,9 mln euro. Tamtejszym rynkiem interesują się polskie firmy głównie z branży wydobywczej, energetycznej i teleinformatycznej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ziobro ostro o memorandum gazowym Solidarna Polska domaga się zwołania sejmowej komisji gospodarki.
To nie są kwestie do publicznej wiadomości -_ Rosja potrafi używać kwestii bezpieczeństwa energetycznego do realizacji swoich celów politycznych i tu mamy klasyczny przykład _- powiedział Grzegorz Schetyna.
Jamał II korzystny. Ale tylko dla Rosji Zdaniem rosyjskich analityków, Polska chce zarobić na tranzycie. Czy to się uda?
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)