Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarczym wzorem dla Europy?

0
Podziel się:

Przewodniczący Rady Europejskiej chwali polską gospodarkę i walkę z kryzysem.

Polska gospodarczym wzorem dla Europy?
(ec.europa.eu)

Sposoby pobudzenia wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, polityka klimatyczna i pomoc dla Haiti to główne tematy spotkania premiera Donalda Tuska z prezydentem Unii Hermanem Van Rompuyem (na zdjęciu).

Rozmowy w Warszawie poprzedzają nieformalny szczyt Wspólnoty zaplanowany na pierwszą połowę lutego. Spotkanie unijnych przywódców ma dotyczyć unijnej strategii gospodarczej, konsekwencji grudniowego szczytu klimatycznego w Kopenhadze, a także pomocy dla Haiti.

Na konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie Donald Tusk powiedział, że Polska będzie wspierała nowo wybranego przewodniczącego Rady Europejskiej, tak by krajom Unii udało się powrócić do kryteriów finansowych i gospodarczych przyjętych w Traktacie z Maastricht.

Van Rompuy gości w Polsce z pierwszą oficjalną wizytą odkąd w listopadzie ubiegłego roku - jako pierwszy polityk UE - objął urząd stałego przewodniczącego Rady Europejskiej.Premier nawiązał w ten sposób do zapisu unijnego traktatu mówiącego o nieprzekraczaniu trzyprocentowego deficytu budżetowego oraz długu publicznego w maksymalnej wysokości 60 % PKB.

Tusk powiedział też, że obaj z Van Rompuyem zgodzili się, że - w walce z kryzysem - UE powinna stawiać na tradycyjne wartości w gospodarce.

- _ Maksimum odpowiedzialności, zdolność do oszczędzania, wiara w wolny rynek, prywatną własność, konkurencję niechęć wobec narodowych egoizmów i protekcjonizmu _ - wymieniał szef polskiego rządu.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

(Dźwięk: IAR)

Herman van Rompuy powiedział natomiast, że jednym z podstawowych zadań Unii jest dziś zniwelowanie skutków kryzysu gospodarczego. - _ Wiem, że Polska, nowy kraj Unii, będzie cieszyć się wzrostem gospodarczym także w 2011 roku. Chcemy, by ten wzrost dotyczył całej Unii _ - powiedział prezydent UE

POSŁUCHAJ HERMANA VAN ROMPUYA:

(Dźwięk: IAR)

Dobre wyniki polskiej gospodarki potwierdzają kolejne dane i prognozy. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju szacuje, że wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2010 r. 2,3 proc., a w 2011 r. przyspieszy do 3 proc. W październiku bank spodziewał się, że PKB Polski wzrośnie w 2010 r. o 1,8 proc. Wzrost za 2009 r. EBOR szacuje na 1,4 proc.

Van Rompuy poinformował też, że podczas _ bardzo dobrej _ rozmowy z Tuskiem była mowa o polskich przygotowaniach do prezydencji w UE w drugiej połowie 2011. Zapewnił premiera Tuska o woli pełnej współpracy w przygotowaniach do polskiej prezydencji i w jej trakcie.

Raporty Money.pl
*Za dziurę w budżecie zapłacimy miliardy odsetek * Każdy miliard złotych deficytu w państwowej kasie kosztuje podatników ponad 260 milionów złotych. Cała dziura w budżecie na 2009 rok będzie kosztować 7,1 miliarda złotych. Spłacimy ją dopiero w 2029 roku.
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)