Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska gospodarka. Jesteśmy najatrakcyjniejszym rynkiem w regionie

0
Podziel się

Zgodnie z raportem firmy doradczej PwC swoją atrakcyjność Polska zawdzięcza głównie stabilnej sytuacji makroekonomicznej i politycznej oraz konkurencyjności rynku pracy. Największą barierą jest infrastruktura.

Polska gospodarka. Jesteśmy najatrakcyjniejszym rynkiem w regionie
(Nejron/Dreamstime)
bEqCtkER

Perspektywy rozwojowe Polski oraz rozmiar gospodarki czynią ją najatrakcyjniejszym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej - wynika z raportu przygotowanego przez firmę doradczą PwC we współpracy z ambasadą brytyjską.

Zgodnie z raportem _ Central and Eastern Europe Economic Scorecard - a sustainable future in a great region _ swoją atrakcyjność Polska zawdzięcza głównie stabilnej sytuacji makroekonomicznej i politycznej oraz konkurencyjności rynku pracy. Największą barierą jest jednak infrastruktura.

PwC podało w dzisiejszym komunikacie, że raport pokazuje, iż ranga Europy Środkowo-Wschodniej wśród inwestorów rośnie. Ciągle jednak jest wiele do zrobienia. Średni poziom PKB na mieszkańca w regionie, według parytetu siły nabywczej, wyniósł w 2012 roku zaledwie 57 proc. średniej dla Europy Zachodniej. Zdaniem autorów raportu jest jednak szansa na zmianę w najbliższych latach.

bEqCtkET

_ Kraje Europy Centralnej i Wschodniej muszą stworzyć jeszcze lepsze warunki dla inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nie wystarczą już niższe koszty pracy, potrzebne są strategie budujące przewagę konkurencyjną nad innymi regionami _ - komentuje cytowany w komunikacie główny doradca ekonomiczny PwC. prof. Witold Orłowski.

W raporcie wyróżniono pięć najważniejszych czynników odpowiadających za rozwój gospodarek środkowo-wschodniej części Europy: dostęp do rynków, zasoby dla rozwoju (kapitał ludzki, rozwój sektora finansowego, zasoby wiedzy), konkurencyjność kosztowa, stabilność (finansowa, polityczna i środowiskowa), otoczenie biznesu.

Zgodnie z raportem wysoko oceniona została m.in. stabilność polityczna - nasz kraj uzyskał wskaźnik 8,0 - na równi z Czechami, a tuż za Słowenią, która osiągnęła wskaźnik 9,0. Polska ma też dobrą jakość kapitału ludzkiego (drugie miejsce ze wskaźnikiem 6,5, tuż za Słowacją ze wskaźnikiem 6,7) i niskie koszty pracy (ze wskaźnikiem 8,0, który plasuje Polskę tuż za Rumunią), podobnie jak w przypadku krajów bałtyckich, Węgier i Bułgarii.

_ Nasza przewaga wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej związana jest nie tylko z takimi czynnikami, jak przewidywalna polityka gospodarcza, wykwalifikowani i konkurencyjni kosztowo pracownicy, czy dostęp do globalnych rynków. Siła Polski dodatkowo wzrasta, jeśli weźmiemy pod uwagę jej rozmiar - jesteśmy największym krajem w regionie należącym do Unii Europejskiej _ - skomentował Orłowski.

bEqCtkEZ

Według ekspertów PwC największym wyzwaniem dla Polski jest infrastruktura - w tym zakresie uzyskaliśmy wskaźnik na poziomie zaledwie 2,0. Tymczasem Węgry osiągnęły wskaźnik 4,0, Słowenia 5,0, Czechy 5,0, a kraje nadbałtyckie 4,3.

Czytaj więcej w Money.pl
Raport Unii. Polska na cenzurowanym KE opublikowała raport, w którym zawarła prowzrostowe priorytety dla całej UE.
Polska gorsza od Portoryko i Omanu Z raportu World Economic Forum wynika, że bardziej konkurencyjne gospodarki od polskiej ma m.in.: Portoryko, Tajlandia, czy Azerbejdżan.
Prezydent: polskie rolnictwo to nie raj - _ Nie jest to obraz raju, ale krainy wytężonej, lecz owocnej pracy _ - ocenia prezydent Bronisław Komorowski polskie rolnictwo.
bEqCtkFu
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)