Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
30.05.2014 17:57

Polska gospodarka oceniana jest zbyt optymistycznie?

Nie zanosi się na to, aby spowolnienie było znaczące i potwierdzi się w danych dopiero po kilku miesiącach. Do tego czasu wzrośnie stopa inflacji - przewidują analitycy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(industrieblick - Fotolia.com)

* _ Polski PKB będzie stabilny w ujęciu rok do roku w obecnym kwartale, ale jego dynamika wyhamuje w II kwartale Prognozy NBP i niektórych członków RPP są w tym względzie zbyt optymistyczne _- ocenia bank JP Morgan. *

_ - Popyt krajowy przyspieszył w I kwartale, ale oczekiwania NBP pod adresem wzrostu stwarzają znaczne pole do rozczarowania _ - napisał bank w komentarzu z piątku po ogłoszeniu przez GUS danych o strukturze PKB za pierwsze trzy miesiące br. (3,3 proc. rdr, 1,1 proc. kdk wobec 2,7 proc. rdr w IV kw. 2013 r.).

JP Morgan podtrzymuje prognozę tegorocznego wzrostu w wysokości 3,2 proc. rdr w porównaniu z 3,6 proc. rdr oczekiwane przez biuro analiz NBP i 3,6-3,8 proc. rdr, którego spodziewają się niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej.

- _ Nie zanosi się na to, by spowolnienie było znaczące i potwierdzi się w danych dopiero po kilku miesiącach. Do tego czasu wzrośnie stopa inflacji. Podtrzymujemy prognozę zakładającą, że główna stopa procentowa utrzyma się na obecnym poziomie 2,5 proc. do końca 2015 r. _ - napisali analitycy.

Zobacz, jak zmieniało się PKB Polski w ciągu ostatniego roku

Na 30 proc. prawdopodobieństwa wyceniają obniżkę stóp procentowych w 2014 r., bardziej realną ich zdaniem w IV kwartale niż w miesiącach letnich.

Autorzy komentarza zauważają, że popyt krajowy nadal się poprawia i jest głównym czynnikiem wzrostu, a inwestycje w majątek trwały dostarczyły pozytywnej niespodzianki.

Za pozytyw bank uznaje to, że reperkusje kryzysu w stosunkach rosyjsko-ukraińskich nie przełożyły się na wymierne skutki dla polskiej gospodarki, a załamanie się eksportu na rynki wschodnie zrekompensował jego przyrost na zachodnich.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczurek o PKB. Inaczej niż wcześniej _ Wyniki polskiej gospodarki po pierwszym kwartale pozwalają bardziej optymistycznie patrzeć na wzrost w tym roku, niż przewiduje to rządowa prognoza _ - powiedział minister finansów.
3 proc. PKB na politykę rodzinną? - _ Polityka rodzinna powinna być adresowana do wszystkich rodzin, niezależnie od ich sytuacji materialnej _ - uważa Jarosław Gowin.
Kryzys na Ukrainie nie osłabił naszej gosodarki W drugim kwartale br., mimo kryzysu na Ukrainie, tempo wzrostu polskiej gospodarki powinno utrzymać się powyżej 3 proc.
Dane Eurostatu dotyczące PKB oraz inflacji Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w I kwartale 2014 r. wzrósł o 0,2 proc. kwartał do kwartału, czyli tyle samo co w IV kwartale 2013 roku.
Tagi: pkb, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz