Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka się rozkręca. Kupujemy, bo stać nas na więcej

0
Podziel się:

Wreszcie coś ruszyło. Spadło nieco bezrobocie, ale przede wszystkim więcej pieniędzy zostawiamy w sklepach. Co dalej?

Polska gospodarka się rozkręca. Kupujemy, bo stać nas na więcej
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime.com)

Spada bezrobocie, a do tego wzrost płac przy niskiej inflacji powoduje, że stać nas na więcej i coraz chętniej zostawiamy w sklepach większe kwoty - taki obraz polskiej gospodarki wyłania się z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca wyniosła 2 mln 93,1 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 16 tys. osób - to jest o 0,8 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 7,2 proc., czyli o 139,9 tys.

W końcu lipca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 51 tys. osób. Pracodawcy w tym czasie zgłosili do urzędów pracy 77,7 tys. ofert pracy wobec 76,1 tys. przed miesiącem i 64,4 tys. przed rokiem.

- _ Pamiętajmy o tym, że w lecie stopa bezrobocia spada, to po części na efekt sezonowy. Mamy pracę w turystyce czy rolnictwie, które są ofertami pracy czasowej _ - studzi entuzjazm Przemysław Kwiecień, ekonomista X-Trade Brokers. Jego zdaniem bezrobocie może jeszcze wzrosnąć na jesieni.

Z tą opinią zgadza się Agnieszka Decewicz, ekonomistka BZ WBK. Jak przekonuje, pomimo że bezrobocie w Polsce spada piąty miesiąc z rzędu, lipiec może się okazać ostatnim miesiącem spadków.

GUS poinformował, że na koniec lipca 78 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 4,3 tys. pracowników, w tym 0,9 tys. osób z sektora publicznego. Przed rokiem było to odpowiednio 173 zakłady, 9,2 tys. pracowników, w tym 3,7 tys. z sektora publicznego.

- _ Najważniejsze, że stopa bezrobocia nie rośnie skokowo. Nie widzimy tej tendencji również w zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Są zwolnienia, ale towarzyszą im nowe oferty pracy _ - dodaje Przemysław Kwiecień.

Bezrobocie w Polsce od początku 2012 roku

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w drugim kwartale 55,9 proc. wobec 55,5 proc. kwartał wcześniej, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 50 proc. wobec 49,3 proc. Natomiast wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-lipiec wzrosła o 1,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2012 roku przy mniejszym o 1,2 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,0 proc.

Zarabiamy więcej więc zaczynamy kupować Jak wynika z danych GUS siła nabywcza przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w przedsiębiorstwach w lipcu wzrosła w skali roku o 2,4 proc. W okresie siedmiu miesięcy płaca realna brutto była wyższa niż przed rokiem o 1,9 proc. - _ Poprawa sytuacji na rynku pracy wpływa na naszą skłonność do kupowania towarów _ - tłumaczy Piotr Bujak, główny ekonomista Nordea Bank Polska.

Jednocześnie GUS opublikował inny ważny wskaźnik gospodarczy, informujący o tym jak dużo kupujemy, czyli sprzedaż detaliczną. W lipcu jej wartość zwiększyła się o 4,3 procent względem wyniku sprzed roku. Porównując z czerwcem tego roku, dynamika wzrostu wyniosła natomiast 3,8 procent.

- _ Ten wskaźnik oznacza, że wszyscy Polacy chętniej ruszają na zakupy i wydają ciężko zarobione pieniądze. Szczególnie cieszy ponad 14-procentowy wzrost w branży motoryzacyjnej. To bardzo silny impuls dla gospodarki _ - przekonuje Paweł Cymcyk analityk ING TFI.

To częściowo może wiązać się ze zwiększonym popytem ze strony niemieckich konsumentów, którzy ze względu na korzystne różnice cenowe zaopatrują się w auta w polskich salonach. Nie zmienia to jednak ogólnego obrazu stopniowej odbudowy popytu krajowego, co widoczne jest we wzrostach sprzedaży większości kategorii._ _

_ - Równie ważne są zwyżki w takich kategoriach, jak: odzież i obuwie, meble, AGD czy RTV. _ -_ Tam popyt krajowy wskazuje, że nie boi się już tak bardzo o przyszłość _ - tłumaczy Cymcyk.
Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/164/m277412.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;polsce;spada;choc;sytuacja;wcale;nie;jest;dobra,22,0,1350934.html) Bezrobocie w Polsce spada, choć sytuacja wcale nie jest dobra

Sprzedaż detaliczna żywności, napojów i wyrobów tytoniowych o 4,9 proc. Pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach poszła w górę o 10,8 proc., leków i kosmetyków o 8,7 proc., a obuwia o 8,8 proc. W kategorii meble, AGD, RTV zanotowano zwyżkę sprzedaży o 5,7 proc. Sprzedaż paliw spadła o 4,3 proc., a książek o 2,7 proc.

- _ To bardzo dobre dane. Pokazują, że coś się ruszyło w konsumpcji. Wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych przełożył się na popyt. Oznacza to, że konsumpcja w kolejnych miesiącach może ulegać stopniowej poprawie _- prognozuje Agnieszka Decewicz z BZ WBK.

Analitycy nie spodziewają się jednak, by te dane wpłynęły na najbliższe decyzje Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych.
W przemyśle coraz lepiejNowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w lipcu w ujęciu rocznym o 7,7 proc., po spadku o 6,4 proc. w poprzednim miesiącu - wynika z danych GUS. Jak wyjaśniają analitycy wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji. W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 6,0 proc. w porównaniu ze wzrostem o 11,6 proc. w poprzednim miesiącu.

Polski eksport w pierwszym półroczu 2013 roku
wyszczególnienie w milionach złotych zmiana udział w całości
źródło: Money.pl na podstawie GUS
Eksport 307 036,3 *2,8 proc. * 100,0 proc.
Kraje rozwinięte 250 417,8 0,5 proc. 81,6 proc.
w tym UE 228 247,4 -1,3 proc. 74,3 proc.
w tym strefa euro 155 829,5 -2,0 proc. 50,8 proc.
Kraje rozwijające się 27 528,1 18,8 proc. 9,0 proc.
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej 29 090,4 9,6 proc. 9,4 proc.

Rośnie również eksport polskich produktów. Nowe zamówienia w przemyśle na eksport wzrosły w lipcu w ujęciu rdr o 2,4 proc., po wzroście o 1,1 proc. w poprzednim miesiącu.

Firmy działające na polskim rynku, które eksportują, wykorzystały moment osłabienia gospodarczego, aby znacznie szerzej rozejrzeć się po świecie. _ - Okazało się, że mamy nie tylko bliskich sąsiadów, którzy chętnie kupują nasze produkty, ale że partnerów biznesowych możemy szukać i znajdować na całym świecie. Warto do ich drzwi zapukać i jak widać, to rozglądanie się po świecie zaczyna być skuteczne - _ przekonuje doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie i sprzedaż w górę? Dane GUS... Te wskaźniki pokazują, czy sytuacja w gospodarce już się poprawia, czy nadal jesteśmy w stagnacji.
Bezrobocie w Polsce spada, choć sytuacja wcale nie jest dobra Za niewielką poprawą stoją głównie czynniki sezonowe. Przed rokiem bez pracy było znacznie mniej osób.
Zaskakujące deklaracje firm. Koniec zwolnień pracowników! Firma Mands przepytała dla Money.pl reprezentatywną próbę ponad 1,1 tysiąca pracodawców. Oto wyniki.
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)