Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska gospodarka szóstą siłą w Unii

0
Podziel się

W 2009 r nasz dochód narodowy był większy niż dochód Holandii.

Polska gospodarka szóstą siłą w Unii
(Bowie15/Dreamstime)
bEreGDuJ

Polska po raz pierwszy znalazła się w gronie sześciu największych gospodarek Unii Europejskiej.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ powołuje się na dane unijnego urzędu statystycznego - Eurostatu, według których nasz dochód narodowy w 2009. roku był większy niż dochód Holandii.

Jak podaje Eurostat, w kończącym się właśnie roku, polskie PKB, przy uwzględnieniu tego, co rzeczywiście możemy kupić w naszym kraju za euro, wyniesie 535 miliardów euro.

bEreGDuL

Dziennik podkreśla, że przed nami znalazły się tylko kraje unijnej _ wielkiej piątki _: Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania.

Ekonomista, profesor Witold Orłowski mówi gazecie, że Polska wróciła na należne jej miejsce wśród krajów Wspólnoty. Jak podkreśla, nasz kraj jest szóstym pod względem liczby ludności krajem w Unii, więc to całkiem naturalne, że zajmuje szóstą pozycję, jeśli chodzi o dochód narodowy. _ - To miejsce zajęliśmy na stałe _ - uważa ekonomista.

Czytaj więcej o kondycji polskiej gospodarki
*Kolejne dobre prognozy dla Polski * W 2009 r. polska gospodarka wzrośnie o 1,5 proc., a w 2010 r. możliwy jest wzrost PKB o 2,5 proc - wynika ) z raportu firmy Deloitte dotyczącego optymizmu biznesowego wśród przedstawicieli największych firm regionu Europy Środkowej.
*Eksport siłą napędową polskiej gospodarki? *Zasadnicze znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki w przyszłym roku może mieć eksport. Na wzrost konsumpcji lub inwestycji ) nie ma co liczyć - ocenia większość ekonomistów, którzy wzięli udział w poniedziałkowej debacie Business Centre Club. Spodziewają się oni w 2010 r. wzrostu PKB na poziomie ok. 2 proc."
*Ekonomiści: W przyszłym roku PKB może urosnąć o 2 proc. * Ekonomiści spodziewają się w 2010 r. wzrostu PKB na poziomie około 2 proc. Z najnowszej ankiety Business Centre Club wynika, że w przyszłym roku dwie trzecie firm planuje inwestycje, a 40 proc. oczekuje zwiększenia zatrudnienia.
*Trzeci kwartał miał być najgorszy, okazał się najlepszy * Polska gospodarka radzi sobie najlepiej w całej Unii Europejskiej. Wynik PKB za III kwartał to wzrost o 1,7 procent w skali roku. To umocniło naszą pozycję wśród liderów.

ZOBACZ TAKŻE:

bEreGDvm
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)