Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka zwalnia. Analitycy się mylili

0
Podziel się:

Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego nie napawają optymizmem.

Polska gospodarka zwalnia. Analitycy się mylili
(Reporter Poland)

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w II kwartale 2012 roku o 2,4 procent w skali roku wobec 3,5 procent wzrostu w poprzednim kwartale - podał wstępny szacunek Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu nominalnym PKB wyniósł 388.399,0 mln zł.

W całym I półroczu 2012 roku wzrost PKB (niewyrównany sezonowo) wyniósł 2,9 procent. Wzrost PKB wyrównany sezonowo wyniósł w II kwartale 0,4 procent w ujęciu kwartalnym oraz 2,5 procent w ujęciu rocznym, podał też GUS.

_ Na spowolnienie tempa wzrostu PKB wpłynęło osłabienie dynamiki spożycia ogółem oraz spadek akumulacji, a w rezultacie - obniżenie o 0,2 procent popytu krajowego w skali roku (po raz pierwszy od III kwartału 2009 r.). Wpływ popytu krajowego na wzrost PKB był negatywny i wyniósł -0,2 pkt proc., w tym – wpływ spożycia ogółem wyniósł +0,9 pkt proc. (wyłącznie w związku ze wzrostem spożycia indywidualnego, przy neutralnym wpływie spożycia publicznego) _ - napisał GUS w komunikacie.

GUS podał, że zmiana akumulacji miała negatywny wpływ na tempo wzrostu PKB (-1,1 pkt proc.), na co złożyła się ujemna kontrybucja przyrostu rzeczowych środków obrotowych -1,5 pkt proc. oraz dodatni wpływ popytu inwestycyjnego +0,4 pkt proc. _ Znacznie większy niż w poprzednich kwartałach był pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego (+2,6 pkt. proc.), co było związane ze spadkiem importu, przy (nieco) wolniejszym niż w poprzednich kwartałach wzroście eksportu _ - podkreślono w materiale.

Według danych niewyrównanych sezonowo, wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w II kwartale 2012 roku wzrosła o 2,2 procent w skali roku. Wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 1,6 procent, natomiast w budownictwie - o 1,4 procent.

_ Wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 0,3 procent, a w transporcie i gospodarce magazynowej o 9,6 procent. W II kwartale 2012 r. zanotowano znaczny wzrost wartości dodanej brutto w działalności finansowej i ubezpieczeniowej w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku - o 20,1 procent (po kilku kwartałach niskiej dynamiki), głównie z tytułu poprawy w instytucjach ubezpieczeniowych. Wartość dodana brutto w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej w II kwartale 2012 r. łącznie wzrosła o 0,2 procent _ - głosi komunikat.

Popyt krajowy w II kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, był niższy o 0,2 procent. Spożycie ogółem w II kwartale 2012 r., w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku, wzrosło o 1,1 procent. Wzrost spożycia indywidualnego wyniósł 1,5 procent. Mniejszy niż w poprzednim kwartale był spadek spożycia publicznego (0,1 procent), zaznacza GUS.

Nakłady brutto na środki trwałe w II kwartale 2012 r. były o 1,9 procent wyższe niż przed rokiem, wobec 6,7 procent w I kw. i 6,8 procent przed rokiem. Stopa inwestycji (relacja nakładów brutto na środki trwałe do produktu krajowego brutto w cenach bieżących) wyniosła 18,1 procent podobnie jak w analogicznym okresie roku poprzedniego, podał także urząd statystyczny.

Konsensus rynkowy wynosił 2,9 procent w ujęciu rocznym. Takie same oczekiwania przedstawiali niedawno przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Czytaj więcej w Money.pl
Prognozę PKB zakłóciła nietypowa pogoda Analitycy Ministerstwa Gospodarki prognozują, że wzrost PKB w I kwartale tego roku spowolni do 3,3-3,5 proc.
Wzrost PKB w tym roku może być wyższy niż założono w budżecie Początek roku również rozpoczyna się pozytywnie, co daje nadzieję na wzrost szybszy niż założono w budżecie na 2012 rok.
Wiemy już, co powie Donald Tusk w swoim expose Rząd zapowiada nowe otwarcie. _ Niczego się nie spodziewamy, to gra medialna _ - komentuje opozycja.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)