Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska i Finlandia najbardziej konkurencyjne w UE

0
Podziel się

W rankingu ośrodka The Lisbon Council zajmujemy 2 miejsce.

Polska i Finlandia najbardziej konkurencyjne w UE
(Adam Hawałej /PAP)
bEhwyWXV

Polska gospodarka drugi rok z rzędu została uznana za najbardziej konkurencyjną po fińskiej w Unii Europejskiej. Ranking przygotował ośrodek badawczy The Lisbon Council.

Raport _ 2009 European Growth and Jobs Indicator _ oparty na danych z III kwartału 2008 r. zawiera ranking 14 państw UE (dawna Piętnastka minus Luksemburg i Portugalia plus Polska). Jest on ustalony na podstawie syntetycznego wskaźnika, na który składa się sześć kategorii związanych z realizacją Strategii Lizbońskiej.

Są to: wzrost gospodarki, przyrost wydajności pracy, wzrost zatrudnienia, dynamika inwestycji dokonywanych z myślą o przyszłości, ludzki kapitał (oświata i ogólny poziom wykształcenia siły roboczej) oraz kondycja finansów publicznych.

bEhwyWXX

Wysokie miejsce Polski w rankingu uzasadniane jest stosunkowo dynamicznym wzrostem gospodarki i szybkim przyrostem wydajności pracy. Polska ze wskaźnikiem 1,24 (wobec 1,51 w III kwartale 2007 roku) jest jednym z sześciu państw UE, które w 2008 r. osiągnęły wynik powyżej 1,0. Oddziela on państwa realizujące w sposób zadowalający cele Strategii Lizbońskiej od krajów mających zaległości.
Pozostałe kraje z wynikiem powyżej 1,0 to: Finlandia, Holandia, Grecja, Szwecja i Hiszpania. Przeciętny wskaźnik dla _ 14 _ ustalony został na poziomie 0,84. Poniżej przeciętnej są Francja, Irlandia i Włochy.
Jak zauważają autorzy raportu, ogólne wyniki w realizacji Strategii Lizbońskiej były w 2008 r. gorsze niż w 2007 r., gdy 13 państw UE, z wyjątkiem Włoch, miało wskaźnik powyżej 1,0. Dalszego pogorszenia spodziewają się także w 2009 r.
Polska wypada najsłabiej w kategoriach rynku pracy (przyrostu zatrudnienia) i ludzkiego kapitału. Autorzy stwierdzają, że _ polskim politykom nie udało się jak dotąd przełożyć prężnego wzrostu gospodarki i silnego przyrostu wydajności pracy na umocnienie rynku pracy, czego można by się spodziewać po liderach rankingu _.

W tej kategorii Polska zajmuje przedostatnie, 13. miejsce, z oceną 0,90, wyprzedzając tylko nieznacznie Włochy. W kategorii ludzkiego kapitału plasuje się na miejscu 10., z oceną 0,41.
_ _Według autora raportu Michaela Heise'a, gospodarka europejska zacznie się odbijać jeszcze w 2009 r. dzięki zasadniczo zdrowym fundamentom i sprzyjającym czynnikom zewnętrznym (tania ropa, surowce, sprzyjająca polityka pieniężna, pakiet stymulacyjny).

Ekonomista sądzi, że z kryzysu wyjdą wzmocnione te państwa, które przedkładają działania długofalowe i widzą potrzebę reform, a te, które koncentrują się na krótkookresowym zarządzaniu, wyjdą z niego osłabione. Wzrostowi będą sprzyjać - jego zdaniem - inwestycje w przyszłościowe technologie i ludzki kapitał.

bEhwyWYd
bEhwyWYy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)