Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska i Serbia podpisały umowę o współpracy gospodarczej

0
Podziel się

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak oraz minister gospodarki i rozwoju regionalnego Serbii Nebojça Ćirić podpisali umowę o współpracy gospodarczej.

Polska i Serbia podpisały umowę o współpracy gospodarczej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDzXvJBx

_ - Z jednej strony to wspieranie przedsiębiorców w kontaktach bezpośrednich i pomoc rządowa dla inicjatyw inwestycyjnych, handlowych, gospodarczych. Z drugiej strony to powołanie komisji wspólnej, tak aby na poziomie instytucjonalnym ta współpraca miała swój rytm. Tak, żeby te działania miały charakter systematyczny _ - powiedział Pawlak po podpisaniu umowy.

Dodał, że dyskusje dotyczące umowy trwały dość długo. _ - Ale cieszę się, że stało się to teraz, w tym roku, kiedy Serbia może przejść na ten nowy status kraju kandydackiego (do UE ), kiedy już przeszkody polityczne zostały przezwyciężone. To będzie symboliczny dla polskiej prezydencji dobry sygnał _ - zaznaczył.

bDzXvJBz

Podkreślił, że polsko-serbskie obroty handlowe wynoszą ok. 400 mln obrotów euro. _ - Przekroczyliśmy obroty sprzed kryzysu. Co ważne, w obrotach z Serbią mamy też pozytywne saldo handlu. W tym kontekście warto, żebyśmy Serbię traktowali, jako ważnego partnera, teraz szczególnie, po przemianach w tym regionie _ - zaznaczył.

Podpisane porozumienie zakłada powołanie Polsko-Serbskiej Komisji Mieszanej. _ - Chcielibyśmy zapraszać do rozmów, poza ekspertami, także organizacje samorządu gospodarczego oraz przedsiębiorców _ - powiedział Pawlak.

Podczas wizyty w Warszawie minister Cirić spotkał się także z grupą około 20 polskich przedsiębiorców w ramach Polsko-Serbskiego Forum Gospodarczego. _ - Chcemy widzieć na naszym rynku więcej polskich firm. Będę przekonywał, że mój kraj jest dobrym i perspektywicznym miejscem do lokowania inwestycji _ - podkreślił serbski minister.

Wyraził też nadzieję, że Serbii uda się uzyskać statut państwa kandydackiego do UE do końca bieżącego roku, a więc w trakcie trwania polskiej prezydencji. _ - Chętnie skorzystamy z polskich doświadczeń z procesu przystępowania do UE _ - podsumował.

bDzXvJBF

W 2007 roku obroty handlowe z Serbią wynosiły ok. 263 mln euro, w 2008 r. wzrosły do 318 mln euro, by w 2009 r. spaść do ok. 197 mln euro. W okresie styczeń - sierpień 2010 r. polsko-serbskie obroty handlowe osiągnęły wartość 214 mln euro, w tym polski eksport - 166,7 mln euro, natomiast import z Serbii 47,1 mln euro.

W polskim eksporcie do tego kraju dominują: wyroby przemysłu elektromaszynowego, artykuły rolno-spożywcze, produkty mineralne, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego, wyroby przemysłu lekkiego, maszyny i urządzenia oraz wyroby z drewna. W imporcie natomiast: urządzenia mechaniczne i elektryczne, drewno i wyroby z drewna, wyroby przemysłu chemicznego, artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu drzewno-papierniczego oraz wyroby przemysłu lekkiego.

Do grona czołowych polskich inwestorów w tym kraju należą Grupa KOPEX, która wygrała przetargi prywatyzacyjne na 4 fabryki w Niçu (MIN Holding Co. AD MONT, MIN Holding Co. AD FITIP, MIN Holding Co. AD OPREMA i MIN Holding Co.A.D. SIVI LIV) oraz TELE-FONIKA Kable S.A., która przejęła serbską fabrykę kabli - Fabrika Kablova Zajeźar. Odnotowano także polskie inwestycje w sektorze IT - Grupa Assecco Poland przejęła 3 wiodące spółki serbskie z tego sektora.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t115287.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;msz;zadowolony;z;umowy;jednoznaczny;sukces,103,0,703847.html) Szef MSZ zadowolony z umowy: jednoznaczny sukces Szef MSZ uważa, że kontrakt gazowy z Rosją jest dla Polski korzystny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/160/t97440.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;podpisy;pod;umowa;gazowa;w;ciagu;kilku;dni,99,0,696675.html) Pawlak: Podpisy pod umową gazową w ciągu kilku dni Do dogadania pozostały tylko techniczne szczegóły.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kontrakt;gazowy;z;rosjanami;jednak;na;naszych;warunkach,116,0,692084.html) Kontrakt gazowy z Rosjanami jednak na naszych warunkach? Pawlak: Nie będziemy się wysilać, zwiększymy tylko ilość gazu.
bDzXvJBG
bDzXvJCa
wiadomości
kraj
Źródło:
KOMENTARZE
(0)