Notowania

marek sawicki
29.07.2010 14:18

Polska i Węgry chcą sprawiedliwej polityki rolnej UE

Ministrowie rolnictwa obu krajów spotkali się w Warszawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Ministrowie rolnictwa obu krajów - Marek Sawicki i Sandor Fazekas - spotkali się w Warszawie. Była to pierwsza oficjalna wizyta, jaką złożył węgierski minister po objęciu stanowiska. *

_ - Polska i Węgry chcą wspólnie pracować na rzecz takiej reformy unijnej polityki rolnej, która byłaby sprawiedliwa, satysfakcjonująca dla obu naszych krajów, ale także sprawiedliwa dla całej Europy. Od lat Polska i Węgry w ramach Grupy Wyszehradzkiej prezentują wspólne stanowiska co do przyszłości WPR _ - powiedział po spotkaniu Sawicki.

Poinformował, że obydwa kraje zadeklarowały ścisłą współpracę w 2011 roku, gdy prezydencję obejmą najpierw Węgry, a potem Polska, w sprawie wypracowania nowego kształtu WPR. _ - Ma być to taka polityka rolna, która doprowadzi do wyrównania poziomu dopłat do rolnictwa we wszystkich krajach UE _ - podkreślił Sawicki.

Zdaniem ministrów rolnictwa Polski i Węgier, unijna polityka rolna musi mieć charakter wspólnotowy i solidarnościowy, a budżet na rolnictwo ma być nie mniejszy niż obecnie. Sawicki i Fazekas opowiedzieli się za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania rolnictwa w oparciu o dwa filary: dopłaty do rolnictwa oraz wspieranie rozwoju obszarów wiejskich. Ministrowie oczekują też utrzymania obecnych regulacji rynków, na przykład dopłat do eksportu poza UE.
Zaznaczył, że Polska i Węgry będą przekonywały _ starych _ członków UE, że _ historyczne tytuły do płatności _ wyczerpały swój czas funkcjonowania. _ Jeżeli chcemy na jednolitym rynku funkcjonować w ramach niezakłóconej konkurencji, to nowy system podziału środków musi być sprawiedliwy, a wspólna polityka rolna musi być zdecydowania prostsza _ - tłumaczył polski minister rolnictwa.

Fazekas zapewnił, że dla Węgier ważne jest, jak będzie wyglądała polityka rolna po 2013 roku, bo od tego zależy, czy tamtejsi rolnicy będą uzyskiwać większe dochody. W jego przekonaniu, zmniejszenie dopłat bezpośrednich spowoduje, że ludzie ze wsi będę _ uciekali _ do miast. _ W sprawie wzmocnienia I filaru płatności mamy jednakowe stanowisko _ - podkreślił.

Sawicki poinformował, że oba kraje zobowiązały się do wzajemnego wspierania w rozwiązywaniu bieżących problemów. Chodzi np. o przedłużenie memorandum na sprzedaż ziemi na Węgrzech po 2012 roku. - _ Dla Węgier jest bardzo istotną sprawą wydłużenie o trzy lata zakazu sprzedaży ziemi obywatelom z innych krajów. Ze względu na kryzys gospodarczy grunty na Węgrzech są znacznie tańsze niż w krajach Unii _ - mówił Fazekas.

W opinii węgierskiego ministra, rolnictwo w tym kraju powinno być oparte o gospodarstwa rodzinne z jednoczesnym uwzględnieniem rozwojem obszarów wiejskich i zachowaniu walorów środowiska.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Cena żywności pójdzie w górę przez powódź ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cena;zywnosci;pojdzie;w;gore;przez;powodz,9,0,648969.html )
* [ GUS szykuje się do wielkiego liczenia na wsi ]( http://news.money.pl/artykul/gus;szykuje;sie;do;wielkiego;liczenia;na;wsi,245,0,648693.html )
Tagi: marek sawicki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz