Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie

0
Podziel się:

Szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati (PO) przypomniał, że na ostatnim szczycie unijnym w Brukseli szefowie państw i rządów - w kontekście działań Rosji na Krymie - omówili temat zmniejszenia uzależnienia od dostaw gazu z Rosji.

Polska jest krajem bezpiecznym energetycznie
(kozmoat98/iStockphoto)

Polska jest krajem bezpiecznym pod względem energetycznym - przekonywali dzisiaj posłowie PO. Ich zdaniem, kwestia bezpieczeństwa energetycznego powinna być traktowana jako ważne narzędzie umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej.

_ - Nasz kraj jest bezpieczny energetycznie, Komisja Europejska oceniła nasz poziom (bezpieczeństwa) jako wysoki, m.in. z tego względu, że podstawowym źródłem energii w naszym kraju jest węgiel _ - powiedział przewodniczący podkomisji stałej ds. energetyki Andrzej Czerwiński (PO) na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie.

Czerwiński wyraził nadzieję, że kwestie bezpieczeństwa energetycznego będą traktowane jako _ ważne narzędzie umacniania pozycji Polski na arenie europejskiej i światowej _.

Szef sejmowej komisji finansów Dariusz Rosati (PO) przypomniał, że na ostatnim szczycie unijnym w Brukseli szefowie państw i rządów - w kontekście działań Rosji na Krymie - omówili temat zmniejszenia uzależnienia od dostaw gazu z Rosji. Unijni przywódcy wezwali Komisję Europejską do przedstawienia do czerwca kompleksowego planu zmniejszenia zależności energetycznej UE od importu energii.

Uzgodniono m.in. konkretne kroki dotyczące przyspieszenia budowy interkonektorów między sieciami przesyłowymi gazu i energii elektrycznej krajów UE, ale także połączenia z krajami trzecimi, aby solidarnie reagować na nagłe zakłócenia w dostawach energii. Kraje UE zapowiedziały też prace nad dywersyfikacją źródeł dostaw oraz rozwojem nowych źródeł, zwłaszcza odnawialnych i zasobów własnych, przez co rozumie się m.in. gaz łupkowy.

Zdaniem Rosatiego podjęte przez UE działania pozwolą na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji. Jak ocenił polityk, _ solidarnościowy system energetyczny _ jest konieczny w obecnej sytuacji międzynarodowej.

_ - Projekt budowy solidarnej unii energetycznej w Europie jest wynikiem intensywnych zabiegów dyplomatycznych Polski, która od kilku lat działała na rzecz takiego rozwiązania - wskazując partnerom unijnym, że Europa jest nadmiernie i ryzykownie uzależniona od dostaw od Federacji Rosyjskiej _ - mówił Rosati.

Zapewnił jednocześnie, że Polska już dzisiaj jest w skuteczny sposób zabezpieczona przed ewentualnymi przerwami w dostawach energii. - _ Polska gospodarka, rodziny, gospodarstwa domowe, mogą spać spokojnie, to bezpieczeństwo jest zapewnione _ - przekonywał Rosati.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)