Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska jest potęgą meblarską. Jesteśmy w pierwszej 10

0
Podziel się:

W tym rankingu wyprzedzają nas jedynie Chiny, Niemcy i Włochy.

Polska jest potęgą meblarską. Jesteśmy w pierwszej 10
(Juanmonino/iStockphoto)

Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli; wyprzedzają nas jedynie Chiny, Niemcy i Włochy. Wartość eksportu polskich mebli w 2013 roku powinna wzrosnąć do 6,9 mld euro wobec 6,6 mld w ub.r. - szacują eksperci.

Zdaniem eksperta tego rynku dr Tomasza Wiktorskiego Polska jest potęgą meblarską. - _ Pod względem możliwości produkcyjnych zajmujemy 10. miejsce na świecie. Uwzględniając z kolei takie wskaźniki ekonomiczne, jak wielkość PKB, ale też wielkość kraju czy populacji, plasujemy się w okolicach 20. miejsca _ - ocenił.

Jeszcze lepiej wypadamy w rankingach eksportu mebli. _ - Pod względem wartości eksportu jesteśmy czwartym dostawcą mebli na międzynarodowe rynki. Pierwszym są Chiny, następnie Niemcy i Włochy. Biorąc pod uwagę wolumen eksportu, liczony w kilogramach, nasz kraj zajmuje drugie miejsce na świecie, tuż po Chinach _ - powiedział Wiktorski, który jest szefem zajmującej się analizą rynku meblarskiego firmy B+R Studio. Jego zdaniem eksportujemy dużo, a jednocześnie o połowę taniej niż Włosi czy Niemcy.

Eksperci zgodnie twierdzą, że choć Polska jest potęgą meblarską, nasze marki nie są rozpoznawalne. - _ Zagraniczni klienci detaliczni nie wiedzą, że produkt powstał w Polsce _ - powiedział Wiktorski.

Zdaniem prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) Jacka Twaroga, tylko nieliczne polskie firmy sprzedają produkty pod swoimi markami, w tym m.in. Ludwik Styl, Forte, Kler, Brw czy Nowy Styl. Większość przedsiębiorstw oferuje meble bez wskazywania kraju, z jakiego pochodzą.

Jednak polskie meble podbijają zagraniczne rynki. Największym ich odbiorcą są Niemcy, ale - jak zaznaczył Wiktorski - polskie produkty funkcjonują pod nazwami niemieckich koncernów. Podobnie jest w Belgii czy Holandii.

Polska jest dużym zapleczem produkcyjnym zagranicznych koncernów. Przykładem może być szwedzka IKEA, która - według Wiktorskiego - produkuje w naszym kraju meble o wartości około 4 mld zł rocznie. - _ Firmy zagraniczne chcą lokować u nas swoją produkcję ze względu na dobre położenie geograficzne, a także łatwy i wciąż tani dostęp do surowców i wykwalifikowanej siły roboczej. Jednak tylko 20 proc. polskich producentów tworzy własne marki, a 80 proc. produkuje tzw. wzory powierzone, czyli realizuje projekty zlecone przez zachodnich partnerów _ - podkreślił.

Z danych OIGPM wynika, że polska branża meblarska eksportuje produkty na wszystkie rynki europejskie, a także do większości krajów spoza UE. Najważniejszymi rynkami zbytu są Niemcy (udział w eksporcie wynosi 39 proc.), Francja (8 proc.), Wielka Brytania (około 7 proc.) i Czechy (około 6 proc.). Poza UE w pierwszej dziesiątce krajów, do których wysyłamy meble są m.in. Rosja oraz Stany Zjednoczone.

Prezes Izby podkreślił, że polscy producenci specjalizują się głównie w produkcji mebli z płyt drewnopochodnych do salonów i jadalni. Ponad 20 proc. całej produkcji stanowią meble tapicerowane, w tym m.in. fotele, sofy, tapczany, kanapy i wersalki.

Mamy też - zdaniem Wiktorskiego - wyspecjalizowane firmy produkujące fotele na stadiony oraz meble do hal widowiskowych.

Branża meblarska w Polsce - to około 24 tys. firm. Z tej liczby około 100 stanowią duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 osób; około 350 średnie (od 50 do 250 osób) i około 1500 małe (od 10 do 50 osób). Reszta to mikrofirmy. Sektor ten stanowi około 2 proc. polskiego PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksport w tej branży wzrośnie aż o 40 proc. W dużej mierze jest to zasługa nowych rynków, na których udało się zadebiutować polskim producentom.
Bojkotują import polskich warzyw i owoców Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji poinformowała o zatrzymaniu 44 ton gruszek i jabłek..
Perspektywy dla Polski? Potwierdzili ratingi Agencja ratingowa Standard & Poor's ujawniła prognozy. Co z PKB, dziurą budżetową i stopami?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)