Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska kluczowym importerem portugalskich towarów

0
Podziel się:

Eksport portugalskich towarów do Polski wyniósł od stycznia do listopada 2013 r. ponad 410 mln euro.

Polska kluczowym importerem portugalskich towarów
(Eric Herchaft/Reporter)
bECyQPfp

Polska jest jednym z dziewięciu głównych europejskich rynków dla portugalskiego eksportu. W ponad 50 proc. bazuje on na ryzykownych pod względem sytuacji politycznej kierunkach geograficznych, wynika z badania konsultingowej firmy Marsh.

Od stycznia do listopada 2013 r. Polska była dziewiątym krajem w Europie o największej wartości towarów kupowanych w Portugalii. Jak oszacował Marsh, eksport portugalskich towarów do Polski wyniósł w tym okresie ponad 410 mln euro.

Najważniejszymi pozycjami towarowymi w eksporcie z Portugalii do Polski są kable i drut izolowany, aparatura odbiorcza do radiotelefonii, radiotelegrafii i radiofonii, masa celulozowa drzewna, opony pneumatyczne, pojazdy i części samochodowe, a także wino, kleje oraz papier.

bECyQPfr

W najnowszym raporcie Marsh Polskę uznano za kraj o średnim ryzyku destabilizacji politycznej. Taki sam status przyznano Hiszpanii, największemu odbiorcy portugalskich towarów. Od stycznia do listopada ub.r. na rynek sąsiada trafiły z Portugalii produkty o łącznej wartości 10,3 mld euro.

Poza Hiszpanią i Polską w gronie największych europejskich importerów portugalskich towarów są także Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Belgia oraz Szwecja.

Z najnowszego studium firmy Marsh wynika, że ponad połowa portugalskiego eksportu trafiła w 2013 r. na rynki oceniane jako ryzykowne lub bardzo ryzykowne pod względem sytuacji politycznej. _ Wśród nich są takie kraje jak Brazylia, Chiny, Angola, Mozambik, Algieria oraz Maroko _, odnotowali autorzy badania.

Najbardziej ryzykownymi pod względem sytuacji odbiorcami portugalskich towarów były w 2013 r. Angola, Maroko oraz Chiny. Od stycznia do listopada ub.r. nabyły one odpowiednio w Portugalii produkty szacowane łącznie na odpowiednio 2,85 mld euro, 0,69 mld euro i 0,60 mld euro.

bECyQPfx

W poniedziałek sekretarz stanu ds. polityki żywnościowej Nuno Vieira ujawnił, że w ub.r. Portugalia zanotowała ponad 12-procentowy wzrost eksportu towarów rolnych do państw spoza Unii Europejskiej. Najlepiej sprzedawała się tam oliwa z oliwek oraz wino. Z kolei wartość sprzedaży na rynek unijny wzrosła o 5,1 proc. Łącznie Portugalia wyeksportowała w ubiegłym r. żywność za 5,1 mld euro, czyli o 7,3 proc. więcej niż w 2012 r.

Czytaj więcej w Money.pl

bECyQPfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)