Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
konkurencyjność
29.11.2012 12:35

Polska konkurencyjnym krajem na tle Europy

Oprócz Polski, tylko dwa europejskie państwa znalazły się w pierwszej 15. światowego rankingu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gawalkiewicz/REPORTER)

Polska znalazła się na 14. miejscu na 38 pozycji w światowym rankingu liderów konkurencyjności - wynika z raportu firmy Deloitte oraz Amerykańskiej Rady ds. Konkurencyjności. Z Europy w pierwszej 15. oprócz Polski znalazły się tylko Niemcy i Wielka Brytania.

Pierwsze miejsce w rankingu _ 2013. Global Manufacturing Competitiveness Index _ zajęły Chiny, drugie - Niemcy, trzecie - USA, czwarte - Indie, a piąte - Korea Południowa.

Ranking, który opublikowano dzisiaj, powstał na podstawie ocen ponad 550 menedżerów najwyższego szczebla z całego świata, którzy mieli wskazać na kraje o najbardziej konkurencyjnej gospodarce obecnie i za pięć lat. Menedżerowie przede wszystkim oceniali inwestycje w kapitał ludzki, bo według autorów raportu, to one będą miały decydujący wpływ na to, kto zwycięży w gospodarczej rywalizacji na rynkach globalnych. W raporcie wskazano, że są bardziej istotne niż np. koszty pracy, ceny surowców czy energii.

_ - Wiodące gospodarki koncentrują się na rozwoju talentów oraz inwestycjach w badania i rozwój. To wpływa na wzrost innowacji i przekłada się bezpośrednio na wydajność produkcji. A wyższej jakości produkcja oznacza także większy eksport i więcej inwestycji bezpośrednich _ - wyjaśniła, cytowana w komunikacie, Magdalena Burnat-Mikosz, partner w Deloitte.

W rankingu najwyższe miejsce wśród państw europejskich zajęły Niemcy, potem Polska, kolejne Wielka Brytania (15). Poza 15. uplasowały się m.in. Czechy (19) i Francja (25).

Analitycy firmy doradczej Deloitte podkreślili, że państwa europejskie oraz północnoamerykańskie muszą się liczyć z rosnącym znaczeniem rozwijających się gospodarek z Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryki Południowej.

Według analityków ranking za pięć lat będzie zapewne wyglądał inaczej. Ich zdaniem Chiny pozostaną liderem, ale na drugim i trzecim miejscu znajdą się odpowiednio Indie i Brazylia, a Niemcy i USA spadną na czwartą i piątą pozycję. Z pierwszej dziesiątki wypadnie Japonia, jej miejsce zajmie Wietnam. Polska przesunie się na 18. lokatę, co i tak da jej pozycję europejskiego wicelidera, bo spadki dotkną także pozostałe gospodarki ze starego kontynentu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska utrzymuje swoją konkurencyjność Polska utrzymała 41. miejsce w Globalnym raporcie konkurencyjności 2011-2012 opracowanym przez World Economic Forum (WEF) we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.
Ocenili Rostowskiego. Jeden z najlepszych Polskiego ministra doceniono za klasę polityczną oraz za efektywne zbijanie argumentów opozycji.
Wielki skok Polski w prestiżowym rankingu Polska awansowała o 19 pozycji - z 74 miejsca na 55 - w tegorocznym rankingu warunków do prowadzenia biznesu.
Polskie ulice w rankingu najdroższych na świecie Najwyżej spośród rodzimych ulic znalazł się warszawski Nowy Świat. Zwyciężyła Causeway Bay w Hongkongu.
Tagi: konkurencyjność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz