Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska mniej "globalna"

0
Podziel się:

Polska spadła w 2002 r. na 32 z 27 miejsca pod względem stopnia globalizacji w 62 badanych krajach - wynika z raportu o globalizacji, opracowanego przez AT Kearney, firmę doradztwa strategicznego i magazyn Foreign Policy

Polska na 32 miejscu pod względem globalizacji na świecie

Polska spadła w 2002 r. na 32 z 27 miejsca pod względem stopnia globalizacji w 62 badanych krajach - wynika z raportu o globalizacji, opracowanego przez AT Kearney, firmę doradztwa strategicznego i magazyn Foreign Policy.

Wskaźnik globalizacji mierzony jest na podstawie stopnia integracji danego kraju ze światem w sferze gospodarki, polityki, technologii i życia społecznego. Ranking uwzględnia 62 kraje, skupiające 85 proc. ludności świata i wytwarzające ponad 95 proc. światowej produkcji.

Najbardziej zglobalizowanym krajem świata w 2002 roku, po raz drugi z rzędu, została Irlandia.

"Swoją wysoką pozycję Irlandia zawdzięcza przede wszystkim silnym powiązaniom z innymi krajami świata w zakresie handlu i inwestycji, a także wysokim wskaźnikom integracji z globalną społecznością" - napisano w raporcie.

Za Irlandią znalazły się: Szwajcaria, Szwecja i Singapur. W 2002 roku Stany Zjednoczone awansowały w stosunku do roku poprzedniego z miejsca 12. na 11.

"Z przeprowadzonych badań wynika, że mimo ataków terrorystycznych z 11 września oraz spowolnienia całej gospodarki światowej, w minionym roku wskaźniki integracji rosły, choć w mniejszym tempie niż w latach poprzednich" - napisano w raporcie.

Zdaniem autorów raportu mimo spadku integracji krajów na płaszczyźnie gospodarczej, nastąpiło znaczne umocnienie się ich związków w sferze polityki, technologii oraz życia społecznego. Do wzrostu globalizacji przyczyniły się: wzrost zaangażowania krajów we wspólną walkę z terroryzmem, zwiększenie się liczby członków organizacji międzynarodowych, (np. WTO i ONZ)

"Pogłębiła się także integracja Chin i Rosji z gospodarką światową" - napisano w raporcie.

Zdaniem autorów raportu wzrosły również wskaźniki kontaktów osobistych oraz integracji technologicznej, co potwierdza zwiększenie się liczby użytkowników internetu oraz stały wzrost międzynarodowego ruchu telefonicznego.

"W badanym okresie światowy ruch telefoniczny wzrósł o ponad 9 proc., osiągając poziom 120 mld minut, podczas gdy liczba internautów wzrosła o 22,5 proc. i wyniosła ponad 550 mln osób (w tym 11 milionów nowych użytkowników z samych tylko Chin)" - napisano w raporcie.

W pierwszej dwudziestce najbardziej zglobalizowanych krajów znalazły się, między innymi Czechy (miejsce 15), Niemcy (miejsce 17), Węgry (miejsce 23) i Słowacja (miejsce 27).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)