Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska na pewno zbuduje elektrownię

0
Podziel się:

Jest za wcześnie, by wyciągnąć lekcję z wydarzeń w Japonii, mówi Hanna Trojanowska.

Polska na pewno zbuduje elektrownię
(mg.gov.pl)

Polska jest zdeterminowana, by realizować program jądrowy - powiedziała w Brukseli polska pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska. Unijni ministrowie energetyki omawiają możliwość testowania wytrzymałości europejskich elektrowniach.

Trojanowska zapytana przez polskich dziennikarzy, czy nasz kraj zrezygnuje z planów atomowych w reakcji na awarie reaktorów atomowych w japońskiej elektrowni Fukushima I, odparła: _ Nie, na razie jesteśmy zdeterminowani, aby ten program zrealizować _. Wiceminister bierze udział w spotkanie unijnych ministrów ds. energetyki oraz szefów agencji bezpieczeństwa jądrowego w związku z wydarzeniami w Japonii.

_ - Program jądrowy w Polsce bazuje na najnowocześniejszych technologiach, najwyższych standardach bezpieczeństwa i będziemy słuchać tego, co mają do powiedzenia kraje, które od lat eksploatują z powodzeniem jądrowe reaktory energetyczne _ - powiedziała Trojanowska.

Dodała, że Polska będzie się przysłuchiwać nie tylko opiniom Niemiec i Francji, ale także krajów, które z determinacją rozwijają swoje programy atomowe - jak Finlandia i Szwecja. Poinformowała, że przetarg na dostawcę reaktora do polskiej elektrowni jest przewidziany na drugą połowę roku.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t134963.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polscy;ratownicy;poleca;do;japonii,226,0,792290.html) Polscy ratownicy polecą do Japonii?
Zauważyła, że program energetyki jądrowej jest w Polsce ważny także ze względu na realizację celów unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, by zredukować emisje CO2. Jej zdaniem, źródła odnawialne nie mają jeszcze wystarczającego potencjału, by te cele zrealizować.

Unijny komisarz ds. energetyki Guenther Oettinger powiedział w niemieckiej telewizji ARD, że trzeba zastanowić się, czy Europa nie może w przyszłości zaspokoić popytu na energię bez energii z atomu. W poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosiła, że zeszłoroczna decyzja tego kraju o przedłużenia pracy 17 elektrowni jądrowych zostanie zawieszona na 3 miesiące. Oettinger uważa, że decyzja Niemiec może mieć wpływ na decyzje europejskie.

Austria zaapelowała w poniedziałek do UE o to, żeby w europejskich elektrowniach przeprowadzić tzw. stress testy, które uspokoją mieszkańców zaniepokojonych wydarzeniami w Japonii. Rzeczniczka komisarza Oettingera Marlene Holzner powiedziała dziś w Brukseli, że taka opcja powinna być rozważona przez kraje UE i że będzie omawiana przez unijnych ministrów energetyki.

Premier sąsiadującego z Polską niemieckiego landu Brandenburgia Matthias Platzeck oraz przedstawiciele władz Berlina wyrazili nadzieję, że po katastrofie nuklearnej w Japonii polski rząd przemyśli swoje plany budowy pierwszej elektrowni atomowej.

Wiceminister Trojanowska odnosząc się do reakcji na wydarzenia w Japonii, powiedziała: _ Jesteśmy pod wrażeniem informacji, które w mediach mogą budzić niepokój. Jednakże informacje, jakie płyną z Japonii nie potwierdzają aż takiej paniki, jaka czasami obserwowana jest w naszych mediach _. Zagranicznym dziennikarzom powiedziała, że _ jest za wcześnie, by wyciągnąć lekcję z wydarzeń w Japonii _.

Położona ok. 250 km na północ od Tokio Fukushima I została uszkodzona na skutek piątkowego potężnego trzęsienia ziemi i tsunami. Szef francuskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego (ASN) Andre-Claude Lacoste powiedział, że wypadek nuklearny w elektrowni Fukushima I osiągnął 6 stopień w siedmiostopniowej Międzynarodowej Skali Wydarzeń Nuklearnych i Radiologicznych (INES).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t135253.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/elektrownia;fukushima;juz;prawie;czarnobylem,220,0,794076.html) Elektrownia Fukushima już prawie Czarnobylem 130 tysięcy osób będzie przebadanych na chorobę popromienną. Francuzi uważają, że Japończycy nie doceniają zagrożenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t135256.jpg ) ] (http://interaktywnie.com/biznes/newsy/inne/promieniowanie-w-japonii-licznik-geigera-na-zywo-19596) Tak reaguje licznik Geigera w Tokio W sieci można śledzić poziom promieniowania po wybuchu w elektrowni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/251/t135163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/tragedia;w;japonii;przekresli;plan;budowy;polskich;atomowek,125,0,793469.html) Tragedia w Japonii przekreśli plan budowy polskich atomówek? Nawet bez kataklizmu w Azji eksperci oceniali rządowe plany jako mało realne.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)