Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polska powinna zastanowić się, czy przyjmować euro"

0
Podziel się:

Analityk Daiwa Securities uważa, że złoty lekko się umocni.

"Polska powinna zastanowić się, czy przyjmować euro"
(Wrangler/Dreamstime)

- Dzięki eksportowi i popytowi wewnętrznemu polski wzrost gospodarczy w tym roku może wynieść 3 proc. lub więcej i ok. 3,7 proc. w 2011 r. - ocenia Vlad Sobell, starszy ekonomista Daiwa Securities, zajmujący się Europą Środkową.

_ - Wszystko zależy od tego, co się będzie działo w Unii Europejskiej i gospodarce światowej. To główne czynniki ryzyka _ - powiedział Sobell i dodał:_ Te czynniki były istotne także w zeszłym roku. Jeśli stopa bezrobocia osiągnąwszy szczyt zacznie spadać, to przy wzroście realnych płac, popyt krajowy powinien się poprawić _.

Zdaniem ekonomisty, inflacja będzie się obniżała do połowy roku, potem będzie rosła, by na koniec 2010 r. sięgnąć poziomu 2,6 proc. Sobell spodziewa się pierwszej podwyżki stóp w III kwartale, drugiej w IV kwartale albo w I kwartale 2011 r.

_ - Nasza prognoza dotycząca inflacji też nie różni się zbytnio od tego, co przewiduje konsensus i NBP. Będzie spadać mniej więcej do połowy roku, a potem odbije w górę, by na koniec 2010 r. sięgnąć 2,6 proc., a na koniec 2011 r. to może być 2,8 proc. _ - powiedział.

_ - Stopy pozostaną bez zmian w I połowie roku, nie potrzeby śpieszyć z podwyżkami. Sądzę, że pierwszą podwyżkę, o 25 pb, zobaczymy w III kwartale, kolejna, także o 25 pb, nastąpi w IV kwartale albo w I kwartale przyszłego roku _ - dodał.

[

Polska gospodarczym tygrysem wśród krajów OECD ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;gospodarczym;tygrysem;wsrod;krajow;oecd,241,0,607217.html )

_ - W porównaniu do poprzedniej, nowa RPP ma podobny profil. Wymiana składu moim zdaniem była neutralna dla polityki monetarnej, nastrój i nastawienie w polityce monetarnej nie ulegnie zasadniczej zmianie. NBP w okresie kryzysu działał poprawnie, więc nie widać potrzeby istotnych zmian _ - ocenił Sobell.

Jego zdaniem deficyt finansów publicznych będzie się obniżał, zaś poziom długu w relacji do PKB będzie stabilny._ - Polska nie będzie miała problemów z finansowaniem długu. Spodziewamy się, że relacja długu publicznego do PKB będzie się stabilizować, zaś deficyt finansów publicznych nieco się zmniejszy, może do 6 proc. PKB w tym roku i 5 proc. PKB w przyszłym _ - powiedział.

W ocenie Daiwa Securities złoty będzie się umacniał, by za 12 miesięcy sięgnąć poziomu 3,70 za euro.

_ - Po długim okresie umacniania się złotego, bank centralny i rząd wyraziły pewne zaniepokojenie aprecjacją, NBP interweniował ostatnio na rynku. Dlatego spodziewam się, że złoty dalej będzie się umacniał, ale tylko trochę, do 3,70 za euro w perspektywie 12 miesięcy. Towarzyszyć temu będzie dość duża zmienność kursowa, z powodu niepewności na rynkach globalnych _ - powiedział Sobell.

Jego zdaniem Polska może wejść do strefy euro najwcześniej w 2015 r., jednak wcześniej powinna zastanowić się nad negatywnymi stronami przyjęcia wspólnej waluty.

_ - Moim zdaniem w Polsce powinna się odbyć poważna debata na sensem przyjęcia wspólnej waluty. Powinny w niej uczestniczyć m.in. rząd i bank centralny. Ostatnie wydarzenia w EMU wykazały, że przyjęcie euro niekoniecznie jest świetnym pomysłem, że istnieją też negatywne strony wejścia do strefy euro _ - powiedział ekonomista Daiwa.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)