Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo zamówień publicznych
17.10.2013 12:31

Polska pozwana do Trybunału Sprawiedliwości. Poszło o prawo zamówień publicznych

W ocenie Unii przepisy polskiej ustawy Prawo zamówień publicznych mogą znacznie utrudniać dostęp do rynków zamówień publicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ETS mat.pras.)

Komisja Europejska poinformowała dziś, że pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewłaściwe wdrożenie unijnej dyrektywy dotyczącej procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi.

W ocenie Komisji _ przepisy polskiej ustawy Prawo zamówień publicznych mogą znacznie utrudniać dostęp do rynków zamówień publicznych _.

Wątpliwości Brukseli budzą przepisy wykluczające z postępowania o udzielenie zamówienia podmioty gospodarcze, które wyrządziły szkodę, nienależycie wykonując uprzednie zamówienie, lub z którymi instytucja zamawiająca rozwiązała umowę w sprawie uprzedniego zamówienia z powodu okoliczności, za jakie ten podmiot ponosi odpowiedzialność. To automatyczne wykluczenie stosuje się również w przypadkach, w których podmiot gospodarczy nie działał w celowy ani nawet niestaranny sposób.

Jednak - wskazuje Komisja - takie podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego _ nie figurują w wyczerpującym wykazie tego typu podstaw zawartym w dyrektywie _ i mogą być przyczyną dyskryminującego traktowania.

_ Z powyższych względów Komisja uważa, że Polska nie zastosowała się do ™wymogów unijnego prawa zamówień publicznych _ - informuje KE w komunikacie.

Przypomina też, że w grudniu 2012 roku Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w podobnej sprawie, dotyczącej polskiego Prawa zamówień publicznych. Orzeczenie te jest zgodne z opinią Komisji Europejską.

Czytaj więcej w Money.pl
Bruksela pozywa Polskę za in vitro Jeśli dojdzie do rozpraw i Polska je przegra, Trybunał może nałożyć na nasz kraj olbrzymie kary finansowe.
Polska liderem w niechlubnym rankingu UE W 2012 roku Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu 12 skarg przeciwko Polsce o naruszenia unijnego prawa.
Unia pozywa Polskę. Chodzi o kierowców Chodzi o dyrektywę o czasie pracy (2002/15/WE), która wprowadziła minimalne wymogi organizacji czasu pracy, by poprawić ochronę zdrowia i bezpieczeństwo w transporcie drogowym.
Tagi: prawo zamówień publicznych, trybunał sprawiedliwości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz