Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska prezydencja w UE. Czy damy radę?

0
Podziel się:

Od 1 lipca Polska przez pół roku będzie przewodzić Unii Europejskiej. Według Polaków jest to szansa na promocje kraju i zwiększenie roli naszego kraju pośród państw UE.

Polska prezydencja w UE. Czy damy radę?
(PAP/Radek Pietruszka)

Ponad połowa Polaków uważa, że Polska poradzi sobie ze wszystkimi lub większością obowiązków związanych z prezydencją w Unii Europejskiej, którą Polska obejmie 1 lipca. Tak wynika z sondażu Instytutu Badania Rynku i Opinii MANDS przygotowanego dla Money.pl.

- _ Jako kraj wyróżniamy się w Unii Europejskiej. To Polak Jerzy Buzek jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, a Janusz Lewandowski komisarzem UE ds. budżetu i programowania finansowego. Fakt, że przez najbliższe pół roku nasz kraj będzie przewodniczył pracom Rady Unii Europejskiej, wywołuje sporo emocji wśród Polaków. I są to dość skrajne uczucia - od euforii, że jesteśmy równorzędnym partnerem dla Wspólnoty, po zwątpienie, czy damy radę unieść ciężar obowiązków _ - mówi Mariusz Orczyk, dyrektor zarządzający w instytucie MANDS.

Na pytanie _ jak Polska sprosta prezydencji _ 19 proc. respondentów nie miało wątpliwości, że damy sobie radę ze wszystkimi zadaniami. Aż 33,8 proc. pytanych twierdzi, że podołamy większości z nich, zaś 31,6 proc. obawia się, że czekają nas problemy. Jedynie tylko 5,6 proc. ludzi biorących udział w badaniu uważa, że Polska kompletnie nie poradzi sobie na tym stanowisku, a 10 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

źródło: MANDS

Z badań wynika, że jesteśmy raczej przychylni naszemu przewodnictwu w Unii, bo jest to dla kraju doskonała promocja (46,5 proc.) i szansa na zwiększenie roli Polski w Europie (40,6 proc.), ale także doświadczenie, które zostanie wykorzystane później w Polsce (20 procent).

źródło: MANDS

Sporo wątpliwości wśród respondentów budzi logo polskiej prezydencji. Tylko 12,2 proc. badanych nie ma zastrzeżeń do projektu graficznego, aż 29,8 proc. uważa, że choć jest dobre, mogłoby być lepsze, a 4,4 proc. dobitnie podkreśla, że znak jest wyjątkowo nieudany.

Badani mieli możliwość wyboru kilku odpowiedzi, dlatego wyniki nie sumują się do 100

Źródło: MANDS

Wśród osób, które doceniają uniwersalny przekaz znaku naszej prezydencji, są właściwie przedstawiciele wszystkich grup wiekowych - począwszy od tych najmłodszych (18-25 lat), skończywszy na dojrzałych (powyżej 55 lat).

Podsumowując, badania pokazują, że Polacy mają podzielone zdanie co do umiejętności urzędników odpowiedzialnych za realizację obowiązków wynikających z prezydencji. Te wątpliwości przekładają się na wyniki sondażowe dotyczące kwestii radzenia sobie z obowiązkami z niej wynikającymi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t97552.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;trzeba;juz;opozniac;wstapienia;serbii;do;unii;europejskiej,154,0,845978.html) "Nie trzeba już opóźniać wstąpienia Serbii do Unii Europejskiej" Prezydent Cypru Dimitris Christofias, którego kraj w drugiej połowie 2012 roku obejmie przewodnictwo UE uważa, że po aresztowaniu Mladicia, nie trzeba już opóźniać otwarcia rozmów akcesyjnych z Serbią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t139933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydencja;bedzie;kosztowac;430;mln;zl,103,0,836967.html) Prezydencja będzie kosztować 430 mln zł Wydamy je m.in. na: tłumaczy, ochronę, oficerów łącznikowych, kierowców i hotele.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t84804.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polityka;spojnosci;priorytetem;prezydencji,234,0,806122.html) "Polityka spójności priorytetem prezydencji" Minister Elżbieta Bieńkowska podkreśliła znaczenie pieniędzy, jakie są przeznaczane na rozwój poszczególnych regionów w Unii, w tym także w Polsce.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)