Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska przegrała przed sądem UE w sprawie CO2

0
Podziel się:

Tym razem chodzi o przydział darmowych praw do emisji dwutlenku węgla. Rząd zaskarżył decyzję w Brukseli w tej sprawie, a stawką była przyszłość przemysłu energochłonnego w Polsce.

Polska przegrała przed sądem UE w sprawie CO2
(Stefan Maszewski/Reporter)

Dwa lata temu Komisja Europejska ustaliła sposób obliczania darmowych limitów w przemyśle po 2013 roku - wyznacznikiem miał być poziom emisji przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w Unii. To oznaczało zaniżenie przydziału bezpłatnych pozwoleń dla Polski i problemy dla zakładów energochłonnych opartych na węglu.

Te firmy będą musiały bowiem kupować więcej praw do emisji CO2 na wolnym rynku, a to podwyższy ich koszty produkcji. Rząd argumentował, że w naszym kraju najbardziej ucierpią między innymi firmy chemiczne, papiernicze, huty, czy zakłady azotowe. Zarzucał Komisji, że nie uwzględniła specyfiki poszczególnych krajów, że naruszyła zasadę równego traktowania.

Podkreślał też, że Bruksela przyjęła zbyt restrykcyjne wymogi, ustalając wskaźniki emisyjności w oparciu wyłącznie o zasilanie gazowe. Wszystkie te argumenty zostały przez sąd w Luksemburgu odrzucone, uznał on, że decyzja Komisji jest zgodna z unijnym prawem.

Polska może jeszcze odwołać się od tej decyzji do Trybunału Sprawiedliwości i ma na to dwa miesiące.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska będzie negocjować z USA Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozpoczną wkrótce negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu - poinformował w Brukseli przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.
Na tej decyzji Polska może stracić 1 mld euro Polska od początku sprzeciwia się planowi Komisji Europejskiej, by od 2013 r. zawiesić aukcję części pozwoleń na emisję CO2.
Polska może stracić miliard euro Zgodnie z tym dokumentem, na wdrożeniu w życie propozycji KE, straci nie tylko Polska, ale i inne kraje objęte tzw. derogacją.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)