Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
vat
28.10.2010 13:33

Polska przegrała w sprawie VAT na ubranka dla dzieci

Unia domaga się podwyższenia stawki z 7 do 22 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Graça Victoria/Dreamstime.com)

Polska przegrała sprawę przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości. Sędziowie uznali, że obniżona stawka podatku VAT na ubranka dla niemowląt i buciki dziecięce była niezgodna z unijnym prawem.

Tym samym Trybunał przyznał rację Komisji Europejskiej, która pozwała Polskę za stosowanie obniżonego, 7-procentowego VAT-u. Bruksela domagała się podwyższenia stawki podatku do 22 procent.

Podkreślała, że tylko określona lista towarów i usług jest objęta zredukowanym VAT-em i nie ma na niej ubranek dla niemowląt, oraz butów dziecięcych.

To stanowisko podzielili sędziowie Trybunału. Odrzucili też argumenty Polski, która mówiła, że utrzymuje 7-procentową stawkę ze względu na prowadzoną politykę prorodzinną. Sędziowie podkreślili, że ten argument nie może uzasadniać naruszenia przepisów dyrektywy.

Trybunał wydał niekorzystny dla Polski wyrok mimo że wcześniej jego rzecznik generalna przyznała rację Warszawie i zasugerowała odrzucenie pozwu Komisji Europejskiej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wzrost;vat;zabierze;rodzinie;5;razy;mniej;niz;likwidacja;ulg,40,0,700456.html) Wzrost VAT zabierze rodzinie 5 razy mniej niż likwidacja ulg Podwyżka VAT jest już praktycznie przesądzona. W przyszłym roku rodzina z dwójką dzieci zapłaci za nią 40 zł miesięcznie. Rząd zastanawia się jeszcze, czy ratować budżet zabraniem ulgi rodzinnej i internetowej - to kosztowałoby przeciętną rodzinę prawie 200 zł na miesiąc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t104247.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/od;kolyski;do;magistra;dziecko;kosztuje;pol;miliona;zlotych,47,0,657711.html) Od kołyski do magistra dziecko kosztuje pół miliona złotych Największy koszt to utrzymanie przyszłego magistra - 259 tys. zł. Blisko 100 tys. zł mniej kosztuje jego wykształcenie, a najmniej leczenie.
Tagi: vat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz