Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska przyłączyła się do inicjatywy G5 w sprawie wymiany informacji dotyczcych podatków

0
Podziel się:

Jest niezmiernie ważne, aby w trudnej sytuacji w gospodarce światowej wszyscy wiedzieli, że także najbogatsi i najbogatsze firmy będą płacić te podatki, które powinny płacić.

Polska przyłączyła się do inicjatywy G5 w sprawie wymiany informacji dotyczcych podatków
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Polska jako pierwszy kraj naszego regionu przyłączyła się do inicjatywy G5, zmierzającej do ustalenia mechanizmu automatycznej wymiany informacji dotyczących oszustw podatkowych w różnych krajach - powiedział w Brukseli wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

Rostowski brał udział w spotkaniu ministrów finansów krajów Unii. - _ Polska przyłączyła się jako pierwszy kraj naszego regionu do inicjatywy G5. __ Będziemy to jak najbardziej wspierali _ - zapewnił.

Grupa G5 (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania) zainicjowała niedawno pilotażowy projekt automatycznej wymiany informacji podatkowej, by lepiej wykrywać oszustwa podatkowe.

_ - Jest niezmiernie ważne, aby w trudnej sytuacji w gospodarce światowej, a także europejskiej, wszyscy wiedzieli, że także najbogatsi i najbogatsze firmy będą płacić te podatki, które powinny płacić i w tych krajach, w których powinny płacić. Naszym celem jest, żeby uczciwym podatnikom było łatwiej płacić podatki, a nieuczciwym podatnikom było trudniej nie płacić podatków _ - argumentował szef polskiego resortu finansów.

Jego zdaniem zwalczanie oszustw podatkowych jest tylko możliwe przy ścisłej współpracy międzynarodowej. Zaznaczył, że w przypadku inicjatywy, do której przyłączyła się Polska, chodzi o automatyczną wymianę informacji, a nie na zasadzie prośby, jak teraz. _ - Automatyczna wymiana informacji znacząco ułatwi ściganie oszustw _ - podkreślił.

Ministrowie finansów uzgodnili w Brukseli udzielenie Komisji Europejskiej mandatu do negocjacji nowej umowy o opodatkowaniu przychodów z oszczędności pomiędzy UE a Szwajcarią, Liechtensteinem, Monako, Andorą i San Marino. Dotąd sprawę mandatu blokowały Austria i Luksemburg, którym zależało na utrzymaniu tajemnicy bankowej.

_ - Mandat jest klarowny, mamy pełne prawo negocjowana umowy tak ambitnej jak to możliwe _ - mówił po spotkaniu ministrów komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta. Przyznał, że ze sprawą umowy z pięcioma krajami związana jest nowelizacja unijnej dyrektywy o oszczędnościach, która przewiduje automatyczną wymianę informacji podatkowych między państwami członkowskimi. Jednak w tej sprawie na porozumienie we wtorek nie pozwoliło stanowisko Austrii i Luksemburga. W związku z tym sprawa ma trafić na najbliższy szczyt UE 22 maja.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski zapowiada ograniczenia zatrudnienia To, zdaniem ministra finansów, ma doprowadzić do wzrostu płac.
Największy spadek rentowności polskich obligacji Polska jest dobrze postrzegana przez inwestorów zagranicznych, a do tego polskie obligacje oferują atrakcyjną stopę zwrotu.
Unia ma cel. W maju mówią o podatkach Walka z uchylaniem się od płacenia podatków będzie tematem najbliższego szczytu UE.
prawo podatkowe
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)