Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska skorumpowana jak Kostaryka i Oman

0
Podziel się:

W rankingu Transparency International Polska w ciągu roku awansowała o 8 pozycji.

Polska skorumpowana jak Kostaryka i Oman
(quaziefoto/CC/Flickr)

**Blisko trzy czwarte państw jest postrzeganych jako bardzo skorumpowane - wynika z dorocznego raportu Transparency International, opublikowanego w Berlinie. Na 178 państw Polska zajęła 41. miejsce.

W tym roku Wskaźnik Percepcji Korupcji CPI wyniósł w Polsce 5,3, tyle samo co w Kostaryce i Omanie. W 2009 roku Polska zajmowała w zestawieniu niższe, 49. miejsce ze wskaźnikiem 5,0. Im bardziej przeżarte korupcją państwo, tym mniejszy wskaźnik CPI w skali od 0 do 10.

Polska zajęła 18. miejsce w Unii Europejskiej. Najbardziej skorumpowane kraje UE to Grecja (3,5), Bułgaria (3,6) i Rumunia (3,7). Najmniej skorumpowane państwa w 2010 roku to Dania, Nowa Zelandia i Singapur, gdzie CPI wyniósł 9,3, oraz Finlandia i Szwecja (9,2).

Wskaźnik CPI jest określany na podstawie sondaży wśród przedsiębiorców i specjalistów.
Najbardziej skorumpowane kraje to Somalia (1,1), Birma, Afganistan (1,4), Irak (1,5), Sudan, Uzbekistan i Turkmenistan (1,6). W blisko trzech czwartych państw Wskaźnik Percepcji Korupcji jest niższy od średniej, są one zatem uważane za bardzo skorumpowane.

W komunikacie zamieszczonym na stronie TI podkreślono: _ W sytuacji, gdy rządy wciąż przeznaczają ogromne sumy na walkę z najbardziej palącymi problemami świata, od niestabilności rynków finansowych po zmiany klimatyczne i ubóstwo, korupcja pozostaje przeszkodą w osiągnięciu nader potrzebnego postępu _.

_ - Te wyniki pokazują, że są konieczne dużo większe wysiłki w celu wzmocnienia dobrego zarządzania na świecie _ - podkreśliła w komunikacie prezes TI Huguette Labelle.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t114518.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/drzewiecki;byla;lapowka;czy;nie;euro;nikt;nam;nie;odbierze,14,0,698894.html) Drzewiecki: Była łapówka czy nie, Euro nikt nam nie odbierze
TI zwraca uwagę, że _ aby w pełni sprostać tym wyzwaniom, rządy powinny włączyć posunięcia antykorupcyjne we wszystkich sferach, od odpowiedzi na kryzys finansowy i zmiany klimatyczne po zobowiązania wspólnoty międzynarodowej do wyeliminowania ubóstwa. Z tego powodu TI opowiada się za bardziej rygorystycznym wdrażaniem Konwencji ONZ przeciw Korupcji, jedynej globalnej inicjatywy stwarzającej ramy pozwalające położyć kres korupcji _.

Jako państwa, które w ciągu ostatniego roku dokonały znaczących postępów w zwalczaniu korupcji, TI wymieniła Bhutan, Chile, Ekwador, Macedonię, Gambię, Haiti, Jamajkę, Kuwejt i Katar. Najbardziej natomiast wzrosła korupcja w Czechach, Grecji, na Węgrzech, we Włoszech, na Madagaskarze, w Nigrze i USA.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t80243.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/wyrok;ws;korupcji;przy;budowie;autostrad,72,0,699208.html) Wyrok ws. korupcji przy budowie autostrad Sprawa dotyczy prac archeologicznych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t114517.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;nie;odpuszcza;pozew;przeciwko;episkopatowi,0,0,698880.html) SLD nie odpuszcza. Pozew przeciwko Episkopatowi Poseł Sławomir Kopyciński czuje się zniesławiony.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t87163.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/ukraina;oskarzenia;o;lapowke;za;euro;2012;absurdalne,204,0,698828.html) Ukraina: Oskarżenia o łapówkę za Euro 2012 absurdalne Ukraińscy oficjele zwlekają z ustosunkowaniem się do oskarżeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)