Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dług
13.05.2005 07:13

Polska spłaciła 868 mln USD długu wobec USA

Polska spłaciła w czwartek 868 mln dolarów amerykańskiej części zadłużenia w Klubie Paryskim, a w piątek spłaci część szwedzką o wartości 202 mln euro - poinformował PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Dziś (w czwartek) zapłaciliśmy USA 868 mln dolarów. To jest spłata całości długu z wyłączeniem kwoty przekazanej na Ekofundusz w wysokości 96 mln dolarów" - powiedział Szczuka.

"W piątek (13 maja) przekażemy Szwecji 202 mln euro. To jest całość zadłużenia" - dodał wiceminister.

Szczuka dodał, że resort finansów czeka ciągle na odpowiedź największego wierzyciela spośród członków Klubu Paryskiego, czyli Francji. Polska winna jest jej ponad 2,6 mld euro.

Jak powiedział w środę minister finansów Mirosław Gronicki, gdyby Francja pozytywnie odpowiedziała na polską propozycję, to niewykluczone są kolejne emisje papierów dłużnych nominowanych w euro. W tym roku resort finansów uplasował już euroobligacje o wartości 4,5 mld euro z przeznaczeniem na sfinansowanie przedterminowej spłaty długu w Klubie Paryskim.

Spłata amerykańskiej i szwedzkiej cześci zadłużenia to nie koniec operacji rolowania długu w KP. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przedstawicieli MF, do końca czerwca zostanie spłacony dług wobec Szwajcarii (285,5 mln euro).

Poza częścią szwajcarską Polska chce spłacić przed terminem również hiszpańską część długu w Klubie Paryskim i trwają obecnie rozmowy z Hiszpanią w sprawie formuły spłaty. Polska jest winna Hiszpanii około 45 mln euro.

Od początku procesu przedterminowej spłaty długu w KP o wartości 16.805 mln dolarów Polska spłaciła - nie licząc spłaty USA i Szwecji - dług wart 4.763,2 mln dolarów wobec pięciu krajów.

Tagi: dług, zadłużenie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz