Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska w strefie euro? Najpierw reformy

0
Podziel się:

Pierwsza ma dotyczyć spełnienia kryteriów przyjęcia europejskiej waluty, a druga funkcjonowania Polski w strefie euro.

Polska w strefie euro? Najpierw reformy
(eecpoland.eu)

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński zapowiada debaty eksperckie z udziałem Bronisława Komorowskiego w sprawie przystąpienia do strefy euro. Pierwsza ma dotyczyć spełnienia kryteriów przyjęcia europejskiej waluty, a druga funkcjonowania Polski w strefie euro.

_ - Planujemy dwie debaty, które miałyby charakter spotkań eksperckich z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego _ - poinformował Dziekoński. Zapowiedział, że pierwsza debata, która jest planowana na początku kwietnia, _ dotyczyłaby kryteriów wejścia do strefy euro _.

_ - Jakie są konieczne reformy, by przygotować Polskę do trwałego spełnienia kryteriów z Maastricht i tych wynikających z paktu fiskalnego, w jakiej perspektywie nasz kraj trwale będzie w stanie wypełniać te kryteria, czy spełnienie ich jest skuteczne i wystarczające dla utrzymania konkurencyjności polskiej gospodarki _ - podkreślił Dziekoński. W debacie udział mają wziąć m.in. przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki i ekonomiści.

Druga z planowanych debat ma być na temat _ funkcjonowania Polski w strefie euro w kierunku na północ Europy _. _ By zastanowić się, czy model gospodarczy Polski, który dzisiaj mamy, jest zbliżony do tych, które są w północnych czy południowych krajach Europy i co należy zrobić, by gospodarka była konkurencyjna w dłuższym wymiarze czasu _ - powiedział prezydencki minister.

Na początku marca na temat wypełnienia przez Polskę kryteriów wejścia do strefy euro prezydent rozmawiał z prezesem NBP Markiem Belką. Temu tematowi poświęcone było także lutowe posiedzenie Rady Gabinetowej. Komorowski i premier Donald Tusk zgodzili się wówczas, że do 2015 r. Polska powinna spełnić kryteria niezbędne do przyjęcia euro. Obaj uważają, że spełnienie przez Polskę tych kryteriów jest obecnie ważniejsze od wyznaczania daty wejścia do eurolandu.

Prezydent zapowiedział wtedy, że w sprawie przygotowań Polski do przyjęcia euro spotka się z kierownictwem NBP, Radą Polityki Pieniężnej oraz partiami politycznymi, którym będzie proponował przyjęcie strategii w tej kwestii.

By przystąpić do strefy euro, kraj musi spełnić kryteria konwergencji dotyczące wskaźników makroekonomicznych: kryterium inflacji (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (zakłada, że w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o dwa pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum 2 lata).

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w strefie euro. Jest ważny termin Debata na temat wejścia Polski do strefy euro odbędzie się 1 marca, a nie 18 lutego, jak wcześniej planowano - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Wiesława Dróżdż.
Rząd bierze się do roboty. Padła deklaracja ws. euro Minister finansów Jacek Rostowski ma w tej sprawie rozmawiać z szefem NBP Markiem Belką oraz ekonomistami.
Polska wstąpi do strefy euro? Prezydent mówi, kiedy Według Bronisława Komorowskiego Polska nie powinna godzić się ze statusem europejskiego państwa drugiej klasy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)