Notowania

polska w strefie euro
07.08.2012 10:38

Polska w strefie euro. Nie wypełniałamy kryteriów stabilności cen

W czerwcu 2012 roku Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(SIPA/East News)

W czerwcu 2012 roku Polska nie wypełniała ani kryterium stabilności cen, ani kryterium stóp procentowych - wynika z sierpniowego numeru _ Monitora konwergencji nominalnej _, opracowanego przez Ministerstwo Finansów.

_ W czerwcu 2012 r. Polska nie wypełniała kryterium stabilności cen. Średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP nie uległo zmianie i wyniosło 4,0 proc. Jednocześnie wartość referencyjna obniżyła się nieznacznie w stosunku do maja br. (o 0,1 pkt. proc.) i wyniosła 3,0 proc. Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw o najbardziej stabilnych cenach: Grecji, Irlandii i Szwecji _ - napisano w monitorze MF.

Resort podał, że w czerwcu 2012 r. Polska nie wypełniała także kryterium stóp procentowych.

_ Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 5,6 proc. i była o 1,7 pkt. proc. wyższa od wartości referencyjnej, która wyniosła 3,9 proc. Wartość referencyjna kryterium została wyliczona wyłącznie w oparciu o dane dotyczące jednego państwa, tj. Szwecji. Bazując na treści Raportu o konwergencji 2012 opublikowanego przez Komisję Europejską w maju br., z grupy referencyjnej wykluczono państwa objęte programem pomocowym UE/MFW, tj. Grecję i Irlandię _ - napisano w raporcie.

Kryterium fiskalne pozostaje niewypełnione ze względu na nałożoną na Polskę procedurę nadmiernego deficytu. Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM2.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania przyjmie fundusze ratunkowe? Premier Mariano Rajoy powiedział, że Hiszpania znajduje się w lepszej sytuacji finansowej niż Włochy
Indeksy w górę. Będzie odbicie? Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług, a poniżej 50 punktów - spowolnienie.
"Zakładanie, że euro upadnie, jest bez sensu" Zobacz, co powiedział Mario Draghi podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego.
Tagi: polska w strefie euro, strefa euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz