Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska w strefie euro. Uczestnictwo jednym z wymiarów bezpieczeństwa?

0
Podziel się:

Prezydent Komorowski i premier Donald Tusk zgodzili się, że do 2015 roku Polska powinna spełnić kryteria niezbędne do przyjęcia euro.

Polska w strefie euro. Uczestnictwo jednym z wymiarów bezpieczeństwa?
(Sheldon Pax/CC/Flickr)

Uczestnictwo Polski w strefie euro jest z pewnością jednym z wymiarów polityki bezpieczeństwa Polski - ocenił wczoraj minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. Według niego sytuacja na Ukrainie pokazuje, że należy modyfikować politykę bezpieczeństwa w Europie.

_ - Wszyscy w Polsce w tej chwili dyskutujemy o tym, jak należy modyfikować polityki bezpieczeństwa w Europie w związku z tym, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Z pewnością kwestia uczestnictwa w strefie euro jest jednym z wymiarów polityki bezpieczeństwa dla Polski _ - powiedział wczoraj dziennikarzom Dziekoński.

Jak podkreślił, kwestia przyjęcia przez Polskę wspólnej europejskiej waluty jest związana z jednej strony z kryteriami, jakie musi jeszcze spełnić nasza gospodarka, a z drugiej - co według prezydenckiego ministra jest istotnym aspektem - z tym, czy będzie powszechne przekonanie Polaków, że chcemy być w strefie euro.

_ - To drugie przekonanie jest bardzo ważne, dlatego że bez takiej powszechnej zgody co do przyjęcia euro trudno jest mówić o zmianie konstytucji. Pamiętajmy o tym, że kwestia przyjęcia i wejścia Polski do strefy euro musi być połączona z powszechnym obywatelskim przekonaniem, że strefa euro jest możliwością lepszego i dalszego rozwoju Polski _ - zaznaczył Dziekoński.

Zdaniem prezydenckiego ministra, _ jeżeli nie potrafimy takiego przekonania wśród nas samych wszystkich zbudować, to wówczas trudno będzie mówić o spełnieniu bardzo ważnego wymogu, jakim jest zmiana konstytucji w Polsce _.

Do kwestii przyjęcia euro nawiązał też w miniony poniedziałek prezes NBP Marek Belka, który ocenił, że kryzys na Ukrainie może skłaniać do tego, by przemyśleć kwestię członkostwa Polski w strefie euro. Według Belki sytuacja na wschodzie Europy nie pomaga w prowadzeniu stabilnej i bezpiecznej polityki gospodarczej, w tym polityki pieniężnej. - _ Tak że być może warto spojrzeć jeszcze raz na kwestię naszego członkostwa w strefie euro _ - powiedział szef NBP.

Z kolei w ocenie b. premiera i szefa Rady Gospodarczej przy premierze Jana Krzysztofa Bieleckiego, temat przystąpienia Polski do strefy euro jest obecnie przedwczesny, choć polska gospodarka stale przygotowuje się do akcesji. _ - Myślę, że to jest przedwczesne (temat wejścia do strefy euro). Natomiast niewątpliwie cały ten kryzys to jest test dla Unii Europejskiej _ - mówił w środę Bielecki.

Źródła PAP w Pałacu Prezydenckim nieoficjalnie przyznają, że w obliczu narastającego kryzysu rosyjsko-ukraińskiego nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie prezydent Bronisław Komorowski zabierze głos ws. przyjęcia przez Polskę waluty euro.

Według tych nieoficjalnych informacji, w otoczeniu prezydenta istnieje przekonanie, że najbardziej optymalnym scenariuszem byłoby przyjęcie przez Polskę wspólnej europejskiej waluty przed 2020 r., czyli przed końcem obecnego unijnego budżetu na lata 2014-2020. Miałby to dać Polsce m.in. mocniejszą pozycję do negocjowania kolejnego budżetu UE już w ramach obowiązywania Traktatu z Lizbony, który m.in. znacząco reformuje instytucje unijne i zmienia zasadniczo siłę głosu państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej.

W lutym ub. roku prezydent Komorowski i premier Donald Tusk zgodzili się po posiedzeniu Rady Gabinetowej, że do 2015 r. Polska powinna spełnić kryteria niezbędne do przyjęcia euro. Prezydent zaznaczył wówczas, że spełnienie kryteriów ma umożliwić _ podjęcie politycznej decyzji _ ws. wejścia do strefy euro po wyborach prezydenckich i parlamentarnych w 2015 r.

Euro, jako wspólna waluta europejska, zostało wprowadzone 1 stycznia 1999 r. w formie transakcji bezgotówkowych, a od 1 stycznia 2002 r. w formie gotówkowej w Austrii, Belgii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Portugalii i we Włoszech.

Później do strefy euro przystąpiły: Grecja w 2002 r., Słowenia w 2007 r., Cypr i Malta w 2008 r., Słowacja w 2009 r. i Estonia w 2011 r. 1 stycznia 2014 r. Łotwa jako osiemnasty kraj UE wstąpił do strefy euro. Na krok ten władze w Rydze zdecydowały się, choć poparcie Łotyszy dla wprowadzenia euro wynosiło jedynie 25 proc.

By przystąpić do strefy euro, kraj musi spełnić kryteria konwergencji dotyczące wskaźników makroekonomicznych: kryterium inflacji (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o dwa pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum dwa lata).

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/219/m85979.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strefa;euro;przyspiesza;oto;dowody,125,0,1489277.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Strefa euro przyspiesza. Oto dowody
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/214/m207574.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/parlament;odrzucil;plan;prywatyzacji;bedacy;warunkiem;pomocy,166,0,1485734.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Cypr nie otrzyma już pomocy? Odrzucili...
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/18/m270098.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strefa;euro;zmniejszaja;sie;roznice;miedzy;gospodarkami,141,0,1478797.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Różnice między gospodarkami eurolandu maleją
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/23/m259863.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/produkcja;przemyslowa;polska;radzi;sobie;lepiej;niz;kraje;strefy;euro,0,0,1477120.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska radzi sobie lepiej niż kraje strefy euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)