Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska wchodzi do strefy Schengen

0
Podziel się:

W nocy z 20 na 21 grudnia znikną kontrole na naszej zachodniej i południowej granicy. Do Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy pojedziemy bez odprawy.

Polska wchodzi do strefy Schengen
(PAP/Lech Muszyński)
bEJWHJAl

Na święta do Czech, Niemiec i Słowacji pojedziemy już bez odprawy granicznej. Unijni ministrowie spraw wewnętrznych zdecydowali dzisiaj, że nasze granice z pozostałymi krajami wspólnoty znikną w nocy z 20 na 21 grudnia.

Do strefy Schengen przyjęte zostały: Polska, Słowacja, Malta, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć w nocy z 20 na 21 grudnia, natomiast kontrole na lotniskach pod koniec marca przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Jesteśmy gotowi do SchengenMinistrowie spraw wewnętrznych krajów UE przychylili się do wniosków z raportu portugalskiego deputowanego, Carlosa Coelho. Z raportu wynika, że nowe kraje Unii są przygotowane do otwarcia w grudniu granic lądowych i morskich.

bEJWHJAn

Formalnie tę decyzję będzie musiał jeszcze pozytywnie zaopiniować Parlament Europejski. Głosowanie przewidziano podczas sesji 15 listopada w Strasburgu.

Decyzja unijnych ministrów oznacza, że jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia do Niemiec, Czech, Słowacji i Litwy będziemy mogli podróżować bez czekania na odprawę. Granice będzie można przekraczać niemal w dowolnym miejscu a to ułatwienie m.in. dla turystów, którzy czasem nieświadomie wchodzą na teren unijnych sąsiadów.

Strażnicy graniczni z przejść przeniosą się na trasy międzynarodowe i dojazdowe do granicy. Pojawią się też tzw. grupy mobilne - zespoły patrolowo-interwencyjne, których zadaniem będzie sprawdzanie dokumentów, legalności pobytu cudzoziemców oraz zapobieganie przemytowi.

bEJWHJAt

Pracę strażników będą usprawniać tzw. schengen-busy - specjalne samochody wyposażone w sprzęt niezbędny do przeprowadzania kontroli - np. komputer podłączony do baz danych zawierających informacje o osobach poszukiwanych, urządzenia do sprawdzania odcisków palców, czy mini laboratoria do wykrywania narkotyków. Komenda główna Straży Granicznej planuje, że docelowo będzie ich około 30.

Na granicy wewnętrznej będą też wprowadzane wspólne międzynarodowe patrole wzorowane na tych działających już na odcinku polsko-niemieckim. Wiąże się to jednak z koniecznością przeszkolenia polskich funkcjonariuszy z prawa obowiązującego po stronie czeskiej, litewskiej i słowackiej, a tamtejszych - z polskich regulacji.

Chodzi tu głównie o zapobieganie nielegalnej imigracji. Wielu obcokrajowców, którzy chcą wyjechać na Zachód, może bowiem próbować wykorzystać to, że na granicy z innymi państwami Schengen nie będzie kontroli. Strażnicy graniczni, tak jak dotąd, będą też zapobiegać próbom przemytu papierosów czy alkoholu - rozszerzenie strefy nie oznacza bowiem wolnego przepływu towarów akcyzowych. Będzie można przewieźć np. 800 sztuk papierosów, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina o zwiększonej zawartości alkoholu czy 60 litrów wina musującego.

Strażnicy będą też wracać na tzw. wewnętrzne przejścia graniczne w sytuacjach wyjątkowych - np. zagrożenia terrorystycznego, czy też prawdopodobnie w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012.

bEJWHJAu

Na przejściach z Rosją, Ukrainą, Białorusią - kontrole wjazdowe będą bardziej skrupulatne. By uszczelnić granicę już od kilku lat zwiększano tam liczbę strażników granicznych - obecnie jest ich blisko 10 tys. Mają tam też powstać nowe przejścia graniczne - 4 są planowane na granicy z Ukrainą.

Generalnie dla Polaków jadących na Wschód sytuacja zmieni się niewiele; Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini będą się jednak musieli liczyć ze wzrostem kosztów i utrudnieniami. Obywateli Białorusi wiza schengenowska kosztować będzie 60 euro, Rosjan i Ukraińców nieco taniej, bo 35 euro (te dwa kraje zawarły bowiem z UE umowy o readmisji, czyli przyjmowaniu osób, które z ich terenu nielegalnie przedostały się do Unii).

Na tych odcinkach granicy będą też obowiązywać dwustronne umowy o tzw. małym ruchu granicznym. Dzięki nim obywatele tych krajów będą mogli poruszać się na obszarze do 30 km w głąb Polski bez konieczności posiadania wizy "schengenowskiej". Takie zezwolenie nie będzie jednak uprawniało do przekraczania granic Polski z innymi krajami Schengen.

Podpisana pod koniec września przez prezydenta Karta Polaka zakłada też refundację kosztów wiz tym Polakom, którzy mieszkają na Wschodzie i mają tamtejsze obywatelstwo.

bEJWHJAv

| Układ z Schengen |
| --- |
| Porozumienie zawarte między członkami Unii Europejskiej, zawarte 14 czerwca 1985 roku w Schengen (Luksemburg). Likwiduje kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi, zakładając lepszą współpracę policji na terenach przygranicznych. |

bEJWHJAO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)