Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
schengen
08.04.2013 14:01

Polska wdraża nowy System Informacyjny Schengen

System Informacyjny Schengen, jedna z największych europejskich baz danych, został uruchomiony w Polsce 1 września 2007 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Tomasz Brankiewicz)

System Informacyjny Schengen drugiej generacji (SIS II) ma zostać uruchomiony w nocy z poniedziałku na wtorek na przejściach granicznych. Zapewni to dostęp do większej liczby danych o skradzionych przedmiotach i poszukiwanych osobach przekraczających granice.

System Informacyjny Schengen, jedna z największych europejskich baz danych, został uruchomiony w Polsce 1 września 2007 roku. Każde państwo strefy Schengen wprowadza do niej informacje, do których potem dostęp mają służby odpowiedzialne m.in. za ochronę granic, wydawanie wiz, a także policja.

SIS II ma zastąpić istniejący system, którego możliwości i wydajność kończą się z powodu coraz większej liczby danych przesyłanych między krajami Unii Europejskiej. Wydajność SIS II ma być pięciokrotnie wyższa. Ma on ułatwić wymianę informacji o osobach i przedmiotach pomiędzy instytucjami, które są odpowiedzialne m.in. za kontrole graniczne. W odróżnieniu od swojego poprzednika, SIS II ma być podłączony do systemu informacji wizowej (VIS).

Budowany od lat SIS II miał ogromne opóźnienia od samego początku, kosztował kilkadziesiąt milionów euro. Początkowo zakładano, że będzie gotowy w 2007 roku, jeszcze przed wejściem Polski do strefy Schengen, potem termin przesunięto na 2009 rok. Po ostatniej próbie działania w 2010 r. Komisja Europejska obiecywała, że będzie gotowy w pierwszym kwartale 2013 roku.

_ - System Informacyjny Schengen drugiej generacji zastąpi system stosowany obecnie. Będzie jeszcze skuteczniejszy w utrzymywaniu bezpieczeństwa i ochronie granic zewnętrznych strefy Schengen _ - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej chor. Agnieszka Golias.

Jak przypomniała, SIS II dostarcza informacji na temat osób, które nie mają prawa wjazdu do strefy Schengen lub pobytu w niej oraz osób poszukiwanych w związku z działalnością przestępczą. System zawiera też informacje o zaginionych, w szczególności dzieciach oraz innych osobach, które należy otoczyć ochroną. Rejestrowane są w nim także dane na temat niektórych przedmiotów, na przykład samochodów, broni palnej, dokumentów tożsamości, które mogły zostać utracone lub skradzione bądź wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

W SIS II są przechowywane dane niezbędne do identyfikacji osoby m.in. jej zdjęcie i odciski palców. W strefie Schengen obowiązują ścisłe wymogi dotyczące ochrony danych. Jeśli są przechowywane dane na temat konkretnej osoby, ma ona prawo zażądać dostępu do nich i upewnić się, że są one poprawne i wprowadzono je zgodnie z prawem. Jeżeli jest inaczej, osoba ta może wnioskować o ich skorygowanie lub usunięcie.

Układ z Schengen to porozumienie z 1985 roku, które znosi kontrole osób na granicach wewnętrznych między państwami członkowskimi. Do Strefy Schengen przystąpiły kraje Unii Europejskiej (bez Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii i Cypru) oraz Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska w gronie liderów Unii Europejskiej Polska jest obok Niemiec i Holandii jedynym krajem w UE, w którym znaczenie przemysłu uległo ostatnio zwiększeniu - wynika z raportu Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) w Kolonii.
Zniosą wizy dla Polaków? Okaże się już w... Czołowy członek grupy, Demokrata Charles Schumer, obiecuje, że będzie zabiegał, by przy okazji reformy imigracji rozwiązać kwestię zniesienia wiz dla Polaków.
Jamał II korzystny. Ale tylko dla Rosji Zdaniem rosyjskich analityków, Polska chce zarobić na tranzycie. Czy to się uda?
Tagi: schengen, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz