Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska wie, jak korzystać z Europejskiego Funduszu Społecznego

0
Podziel się:

Według ministerstwa do tej pory w Polsce zrealizowano z EFS ponad 38 tysięcy projektów za 40 miliardów złotych.

Polska wie, jak korzystać z Europejskiego Funduszu Społecznego
(pkline/iStockphoto)

Ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego korzystają głównie mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa - poinformowało wczoraj w komunikacie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

W komunikacie wskazano, że dobrze zainwestowane fundusze europejskie korzystnie wpływają na dynamikę wzrostu PKB, zwiększają konkurencyjność gospodarki, pomagają rozwijać przedsiębiorczość i tworzyć nowe miejsca pracy.

_ - Polska pod tym względem cieszy się znakomitą opinią zarówno w Komisji Europejskiej, i w samej Europie i stawiana jest za wzór wdrażania funduszy unijnych. Dotyczy to również projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego _ - poinformowało MRR.

Według resortu zdecydowaną większość uczestników projektów stanowią mikroprzedsiębiorstwa (71 proc.) oraz małe firmy (ok. 20 proc.).

_ - W konsekwencji, MŚP mają zapewnione wystarczające dofinansowanie. Ponadto, w 2012 r., po badaniach ewaluacyjnych, wspólnie z Komisją Europejską, podjęto decyzję o zakończeniu wsparcia dla dużych firm i skoncentrowaniu go na małych i średnich przedsiębiorstwach _ - wyjaśniono. Zgodnie z informacją z resortu duże korporacje stanowią 3 proc. ogółu beneficjentów programu Kapitał Ludzki (POKL) korzystających bezpośrednio ze wsparcia funduszowego.

W komunikacie podkreślono, że przepisy rozporządzeń wspólnotowych regulujących zasady funkcjonowania polityki spójności w UE, w tym również EFS, nie wykluczały możliwości wspierania dużych przedsiębiorstw w zakresie wsparcia szkoleniowego czy doradczego. Nadal mogą być dofinansowane np. projekty restrukturyzacyjne.

_ - Wszystkie działania prowadzone przez Polskę w zakresie wykorzystywania EFS były i są prowadzone zgodnie z obowiązującym prawodawstwem unijnym, jak również zgodnie z decyzjami Komisji Europejskiej (Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia), które określają kształt i zakres pomocy udzielanej w ramach programu Kapitał Ludzki. Zarówno w fazie przygotowania, jak i każdej zmiany w POKL propozycje polskie są przedmiotem pogłębionych negocjacji z Komisją Europejską, a następnie znajdują potwierdzenie w jej formalnej decyzji _ - podało MRR.

Według ministerstwa do tej pory w Polsce zrealizowano z EFS ponad 38 tys. projektów za 40 mld złotych, a dzięki dotacjom z programu Kapitał Ludzki na założenie działalności gospodarczej utworzono ponad 150 tys. miejsc pracy - mikroprzedsiębiorstw. Co druga osoba bezrobotna uczestnicząca w projekcie PO KL znajduje pracę pół roku po jego ukończeniu, a dzięki EFS zatrudnienie znajduje co czwarta osoba zagrożona wykluczeniem społecznym.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będzie furtki dla Polski? UE negocjuje Trwają negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie wspólnego nadzoru bankowego. Danuta Huebner mówi o szansach Polski na korzystny zapis.
Tylu Polaków pracuje w Komisji Europejskiej W KE pracuje 1183 polskich urzędników, w tym 461 na stanowiskach asystenckich.
Ponad 5 tysięcy ludzi na bruk. To przesądzone Jedna z czołowych finansowych korporacji, zapowiedziała znaczną redukcję zatrudnienia - aż o 6 procent.
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)