Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Polska wódka" - Sejm uchwalił definicję

0
Podziel się:

Nowe przepisy zmieniają definicję Polskiej Wódki i ustalają sposób przygotowania specyfikacji technicznej tego trunku.

"Polska wódka" - Sejm uchwalił definicję
(anokarina/CC BY-SA 2.0/Flickr)

_ Polska wódka _ to napój alkoholowy uzyskiwany ze zbóż lub ziemniaków uprawianych na terenie naszego kraju - zdecydował Sejm, który uchwalił ustawę zawierającą zawierający taką definicję trunku.

W głosowaniu wzięło udział 438 posłów: za uchwaleniem ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych głosowało 400 posłów, żaden nie był przeciw, a 38 wstrzymało się od głosu.

Nowe przepisy zmieniają definicję _ Polskiej Wódki/Polish Vodka _ i ustalają sposób przygotowania specyfikacji technicznej tego napoju spirytusowego.

Posłowie odrzucili poprawkę aby w definicji Polskiej Wódki uwzględnić także możliwość jej produkcji z kukurydzy. Taką propozycję poparło 43 posłów przy 396 głosujących przeciw i 2 wstrzymujących się od głosu.

Nowe uregulowania prawne - zgodnie z zamierzeniami resortu rolnictwa - mają spowodować, by na terenie naszego kraju produkowano wódkę, która na podstawie oznaczeń geograficznych mogła by się odróżniać od innych wódek na europejskim rynku. Polska Wódka musi też być wytwarzana w Polsce.

W 2008 r. Unia Europejska dopuściła, by wódką nazywać napój alkoholowy produkowany z innych surowców pochodzenia rolniczego, np. winogron. Polska jest pierwszym producentem wódki w UE i czwartym na świecie. Rocznie produkuje się ponad 300 mln litrów wódki, z tego ok. 50 mln litrów jest eksportowane.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zmieni skład wódki. A co ze smakiem? Ministrowie zdecydują jutro o losach polskiej czystej. Po zmianach obecne butelki będą sprzedawane jeszcze przez rok.
Uwaga! Coraz mniej wódki w wódce Znany producent alkoholi dyskretnie zmniejszył moc popularnych trunków. Cenę pozostawił taką samą. Mało wnikliwy konsument nawet się nie zorientuje, że płaci tyle samo za nieco inny produkt.
Polacy nadal kupują dużo lewego alkoholu Szara strefa w handlu alkoholem to ponad 10 proc. rynku napojów spirytusowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)