Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska wyemituje euroobligacje jeśli Francja zgodzi się na redukcję długu

0
Podziel się:

Jeśli Francja – największy wierzyciel Polski w Klubie Paryskim – zgodzi się na wcześniejszą spłatę polskiego długu, Polska może wyemitować kolejną transzę euroobligacji, zapowiedział w środę minister finansów Mirosław Gronicki.

W czerwcu resort planuje także niewielką emisję obligacji denominowanych w jenach.

„Jeżeli dogadamy się z Francją w Klubie Paryskim, to nie wykluczam emisji w euroobligacjach” – powiedział Gronicki podczas konferencji prasowej.

Polska starała się o wcześniejszą spłatę 12,3 mld euro wobec państw zrzeszonych w Klubie Paryskim. Pod koniec marca resort dokonał spłaty długu wobec pięciu państw – Niemiec (2 mld euro), Wielkiej Brytanii (923 mln euro), Holandii (226 mln euro), Finlandii (38 mln euro) i Danii (106 mln euro). Częściowo zostało spłacone zadłużenie wobec Kanady, a do spłacenia pozostało niecałe 8 mld euro, w tym dług wobec Francji wynoszący 2,6 mld euro.

„W tym tygodniu wyjeżdżam na non-deal roadshow m.in. do Mediolanu i Madrytu. Teraz chcemy jechać na południe Europy, bo wiemy, że tam też jest popyt” – powiedział także minister.

W kwietniu Gronicki odbył non-deal roadshow w USA, po którym resort podał, że „klimat inwestycyjny na tym rynku jest obecnie dla Polski sprzyjający”.

Ostatnio resort sprzedał obligacje denominowane we frankach szwajcarskich o łącznej wartości 1,5 mld CHF. W tym roku ministerstwo sprzedało także 15-letnie euroobligacje łącznie za 4,5 mld euro.

Także w kwietniu Ministerstwo Finansów wybrało Daiwa Securities SMBC oraz Nomura Securities do zorganizowania emisji średnioterminowych obligacji nominowanych w jenach japońskich o stałej stopie procentowej.

„W czerwcu jedziemy na road show do Japonii. Jak wcześniej sygnalizowaliśmy, chcemy sprzedać tam obligacje o wartości kilkudziesięciu miliardów jenów” – powiedział w środę Gronicki.

W 2004 roku Polska sprzedała na rynku japońskim 30-letnie obligacje o łącznej wartości 66,8 mld jenów (czyli ok. 700 mln USD).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)