Notowania

gaz
13.07.2009 15:59

Polska zabezpieczy sobie dostawy gazu na lata

We wrześniu zostanie podpisana umowa na dostawy Gazociągiem Jamalskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Wicepremier i Minister Gospodarki Waldemar Pawlak liczy, że jeszcze w lipcu uda się parafować porozumienie w sprawie długoterminowej umowy na dostawy gazu Gazociągiem Jamalskim. *

_ - Mam nadzieję, że w lipcu doprowadzimy do porozumienia w zakresie długoterminowych dostaw gazu poprzez Gazociąg Jamalski i ta umowa jamalska, porozumienie międzyrządowe, ma szansę być parafowane w lipcu, a podpisane we wrześniu _ - zapowiedział Pawlak.

Na początku czerwca podpisany został przez stronę rosyjską kontrakt krótkoterminowypomiędzy Gazpromem Export a PGNiG na dostawy w 2009 r. 1,05 mld metrów sześciennych gazu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Strategiczny sojusz z Katarem? Tusk: to możliwe ]( http://news.money.pl/artykul/strategiczny;sojusz;z;katarem;tusk;to;mozliwe,255,0,486911.html )
* [ Europie grozi kolejny gazowy kryzys ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/europie;grozi;kolejny;gazowy;kryzys,177,0,483249.html )

Jednak ten krótkoterminowy kontrakt z Gazpromem nie w pełni pokryje krajowy popyt do końca roku, dlatego konieczne jest zawarcie nowej umowy na dostawy.

Krótkoterminowy kontrakt z Gazpromem zastąpił nierealizowaną od początku roku umowę z rosyjsko-ukraińską spółką RosUkrEnergo (RUE). Dostarczała ona do Polski 2,3 mld m sześć. gazu rocznie; umowa obowiązywała do końca tego roku. PGNiG uzupełniało brakujące dostawy z kierunku wschodniego zwiększonym poborem z magazynów.

RAPORTY MONEY.PL O GAZIE
*Polski gaz wystarczyłby nam na 10 lat * Mamy blisko 140 mld metrów sześciennych gazu ziemnego w 263 złożach.
*W ciągu najbliższych pięciu lat skazani jesteśmy na rosyjski gaz * Gazowe uniezależnienie się od Rosji będzie nas kosztowało co najmniej 3,5 mld złotych.
Tagi: gaz, gazprom, gazociąg, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz