Notowania

Polski ambasador w Rosji interweniuje w sprawie embarga na warzywa

Ambasador w Moskwie, Wojciech Zajączkowski, dostał polecenie wyjaśnienia, dlaczego Rosjanie nie wpuszczają polskich warzyw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Ambasador interweniuje w sprawie utrzymywania przez ten kraj embarga na import warzyw z Polski.

- _ Mamy nadzieję, że sprawa zostanie szybko wyjaśniona _- powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Główny lekarz sanitarny Rosji Giennadijem Oniszczenko oświadczył, że do Rosji mogą trafiać warzywa jedynie z Belgii i Holandii. Polska znalazła się w grupie państw - obok Litwy, Hiszpanii, Danii i Czech - które nadal nie mogą eksportować do tego kraju swoich warzyw. _ - Nie mamy zaufania do Polski - ma złą "historię kredytową", dużo zajmowała się reeksportem _ - oznajmił Oniszczenko.

_ - Zadaliśmy stronie rosyjskiej pytania w tej kwestii i oczekujemy na wyjaśnienia. Wiemy, że podobne działania podejmuje również przedstawicielstwo UE w Rosji _ - powiedział Bosacki.

Radio RMF FM podało, że polski ambasador w Moskwie dostał polecenie wyjaśnienia, dlaczego Rosjanie nie wpuszczają polskich warzyw.

RMF cytuje dyrektora departamentu wschodniego w MSZ Artura Michalskiego: _ - Nie mają żadnych powodów, żeby bać się polskich warzyw i żeby ich nie wpuszczać _.

Minister rolnictwa Marek Sawicki mówił wcześniej, że jeżeli Komisja Europejska nie porozumie się w sprawie wznowienia eksportu naszych warzyw do Rosji, Polska będzie chciała bezpośrednio rozmawiać z Moskwą.

Moskwa wprowadziła embargo na import warzyw 2 czerwca. Polityczne porozumienie o zniesieniu embarga strony osiągnęły podczas szczytu UE-Rosja w Niżnym Nowogrodzie (10 czerwca), jednak z powodu braku systemu certyfikatów Rosja zwlekała z wdrożeniem w życie tej decyzji. Państwa, które nadal chcą handlować z Rosją, muszą przygotować certyfikat potwierdzający, że monitorują swą produkcję rolną.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t148677.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;nie;bedziemy;czekac;az;ke;dogada;sie;z;rosja,146,0,862610.html) Sawicki: Nie będziemy czekać aż KE dogada się z Rosją Minister rolnictwa powiedział, że jeżeli Komisja Europejska nie porozumie się z Rosją, Polska będzie bezpośrednio rozmawiać z Moskwą o wznowieniu eksportu warzyw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t40276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;zniesie;embargo;na;warzywa;ale;nie;od;razu,194,0,859330.html) Rosja zniesie embargo na warzywa, ale nie od razu Polska będzie w grupie krajów, które jako pierwsze będą mogły eksportować swoje warzywa do Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t40276.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ke;rosyjskie;embargo;jest;bezpodstawne,17,0,862225.html) KE: Rosyjskie embargo jest bezpodstawne Komisja Europejska uważa, że Rosjanie nie mają powodów, by blokować dostawy polskich warzyw do kraju.
Tagi: embargo na polskie warzywa, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz