Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski miliarder szuka ropy w Syrii

0
Podziel się:

Kulczyk Oil Ventures rozpoczął odwiert Itheria-1, pierwszy odwiert
poszukiwawczy w Bloku 9 w Syrii.

Polski miliarder szuka ropy w Syrii
(Christian Lagereek. Fahraeus/Dreamstime.com)

Kulczyk Oil Ventures rozpoczął odwiert Itheria-1, pierwszy odwiert poszukiwawczy wykonany przez KOV i partnerów w projekcie joint venture w Bloku 9 w Syrii - podała spółka w komunikacie. Planowana całkowita głębokość odwiertu to 3200 m.

Zgodnie z szacunkami prace wiertnicze zajmą 80 dni. KOV podał, że odwiert Itheria-1 będzie badał czterokierunkowy spadek skalny zidentyfikowany w trakcie badań sejsmicznych 3D, zebranych z obszaru około 200 km na wschód od miasta Latakia. Głównym celem są piaskowce z ordowiku.

_ - Bardzo starannie przygotowywaliśmy się do rozpoczęcia pierwszego odwiertu i spore nadzieje wiążemy z pracami poszukiwawczymi w Syrii _ - powiedział cytowany w komunikacie prasowym, Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej KOV.

Odwiert Itheria-1 jest obsługiwany przez Loon Latakia, podmiot pośrednio zależny, należący w całości do Kulczyk Oil.

W komunikacie poinformowano, że Loon Latakia posiada 50 proc. udział w umowie o podziale wpływów z wydobycia w Bloku 9 w Syrii, na mocy której jest uprawniony do prowadzenia prac poszukiwawczych oraz, z zastrzeżeniem spełnienia określonych warunków, wydobycia ropy i gazu z Bloku 9 obejmującego obszar 10.032 km kw położony w północno-wschodniej części Syrii.

Loon Latakia podpisała porozumienie dotyczące przeniesienia 5 proc. udziałów na rzecz osób trzecich, pod warunkiem uzyskania zgody władz Syrii. Po uzyskaniu takiej zgody udział Loon Latakia w Bloku 9 będzie wynosił 45 proc.

Wcześniej KOV informował, że zgodnie z zawartą umową MENA Hydrocarbons Ltd. (Syria), podmiot zależny należący w całości do MENA Hydrocarbons pokryje 60 proc. kosztów prac wiertniczych przy Itheria-1. Triton Pertoleum i Kulczyk Oil poniosą po 20 proc. kosztów.

Itheria-1 to pierwszy z dwóch odwiertów, jakie KOV planuje zrealizować w tym roku na terenie swojej syryjskiej koncesji.

Realizowane w ubiegłym roku badania sejsmicznych 3D, które objęły obszar o powierzchni 420 km kw, pozwoliły na identyfikację dwóch obiektów: Itheria i Bashaer.

_ Pamiętajmy, że każda z tych dwóch wybranych lokalizacji stanowi światowej klasy obiekt poszukiwawczy. Obydwa położone są na skraju obszaru niezwykle bogatego z węglowodory, który wygenerował biliony metrów sześciennych gazu i setki milionów baryłek ropy. Dlatego niecierpliwie czekamy na efekty prac w tym kraju _- powiedział Korczak.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/kov;bedzie;prowadzil;poszukiwania;w;syrii,15,0,670991.html) KOV będzie prowadził poszukiwania w Syrii Firma wydobywcza Kulczyk Oil Ventures będzie prowadzić poszukiwania na terenie Bloku 9 w Syrii z MENA Hydrocarbons Inc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t87293.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/kov;rozpoczal;poszukiwania;ropy;w;syrii,220,0,879068.html) KOV rozpoczął poszukiwania ropy w Syrii Kulczyk Oil Ventures rozpoczął odwiert Itheria-1, pierwszy odwiert poszukiwawczy wykonany przez KOV i partnerów w projekcie joint venture w Bloku 9 w Syrii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)