Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski przemysł obronny. Jaki kierunek rozwoju?

0
Podziel się:

MON kładzie duży nacisk na udział polskiego przemysłu w programach modernizacji sił zbrojnych - powiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek.

Czesław Mroczek
Czesław Mroczek (Adam Guz/REPORTER)

MON kładzie duży nacisk na udział polskiego przemysłu w programach modernizacji sił zbrojnych - powiedział wiceminister obrony Czesław Mroczek, który dzisiaj wziął udział w Warszawie w dorocznej konferencji Dni Przemysłu.

Otwierając konferencję Mroczek przypomniał, że w trakcie realizacji jest 10-letni plan modernizacji armii. Podkreślił, że interesy wojska i krajowego przemysłu są zbieżne.

_ Ministerstwo Obrony Narodowej kładzie duży nacisk, aby realizatorem tych programów był przemysł polski, a jeśli jest to niemożliwe, stara się zapewnić maksymalny stopień polonizacji wyrobów - powiedział sekretarz stanu, który odpowiada za zakupy uzbrojenia. _

_ _

_ - Silna armia wymaga silnego przemysłu. Inaczej musielibyśmy kupować wszystko za granicą, ale wiadomo, że w dziedzinie bezpieczeństwa musimy mieć zdolności krajowe _ - podkreślił. _ Chcemy, aby przemysł był świadomy tego, czego oczekujemy, a wojsko wiedziało, co przemysł obronny może zaoferować _ - dodał.

Zwrócił uwagę, że _ polski przemysł obronny uzyskuje większość przychodów z dostaw dla polskiej armii _, nie może jednak poprzestać na obsłudze i ulepszaniu technologii postradzieckich - musi opanować produkcję i serwis coraz nowocześniejszego sprzętu.

Mroczek przypomniał, że program modernizacji przewiduje m. in. zakupy broni rakietowej oraz latających i pływających bezzałogowców. _ Przemysł musi mieć zdolności w tych obszarach lub przygotować się do absorpcji technologii. Negocjujemy z partnerami zagranicznymi obszary, które mogą być wypełnione przez polskie podmioty _ - podkreślił.

Dodał, że opanowaniu nowych technologii i konkurencyjności na rynkach zagranicznych mają służyć konsolidacja przemysłu zbrojeniowego i offset.

Przypomniał że MON zamierza rozstrzygnąć w tym roku przetarg na 70 śmigłowców wielozadaniowych, chce też przyspieszyć niektóre programy. Jak powiedział Mroczek, chodzi m. in. o zakup pocisków manewrujących dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM do samolotów F-16, kolejny nadbrzeżny dywizjon rakietowy z rakietami NSM, przyspieszony ma być też zakup nowych śmigłowców bojowych.

W VI Konferencji Dni Przemysłu pod hasłem _ Nowoczesny przemysł - silna armia _ obok przedstawicieli MON i wojska wzięli udział także reprezentanci BBN, parlamentu, resortów gospodarki, skarbu i infrastruktury oraz MSZ.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)