Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski przemysł został oceniony przez Komisję Europejską

0
Podziel się:

Poprawę konkurencyjności przemysłu w Polsce utrudniają małe inwestycje w badania i rozwój, wymagająca modernizacji infrastruktura energetyczna i biurokracja - ocenia.

Polski przemysł został oceniony przez Komisję Europejską
(Parlament Europejski)

Poprawę konkurencyjności przemysłu w Polsce utrudniają małe inwestycje w badania i rozwój, wymagająca modernizacji infrastruktura energetyczna i biurokracja - ocenia Komisja Europejska, która opublikowała raporty o konkurencyjności krajów UE.

Zdaniem KE bardziej konkurencyjny przemysł wytwórczy w UE pomógłby wzmocnić wzrost gospodarczy. Jednocześnie, aby nie zahamować wzrostu, państwa Unii powinny pilnie rozwiązać kilka problemów, które utrudniają rozwój firm, w tym małych i średnich przedsiębiorstw. Te problemy to brak inwestycji, ograniczony dostęp do finansowania, wysokie cen energii i nieskuteczna administracja publiczna - wyliczał w czwartek unijny komisarz ds. przemysłu Ferdinando Nelli Feroci.

W swoim raporcie Komisja ocenia wszystkie państwa Unii pod kątem konkurencyjności przemysłu. Polska znalazła się w grupie krajów słabo konkurencyjnych, ale robiących postępy.

_ - W przypadku wszystkich krajów UE widzimy plusy i minusy. Jeśli chodzi o Polskę, to zidentyfikowaliśmy trzy główne problemy: niski poziom inwestycji w badania i rozwój, stan infrastruktury energetycznej, która potrzebuje znaczącej modernizacji oraz ciągle duże ciężary administracyjne i przepisy mało przyjazne dla przedsiębiorców _ - powiedział unijny komisarz na konferencji prasowej.

Dodał, że Polska za to dobrze sobie radzi, jeśli chodzi o rozwój eksportu, wyprzedza też pozostałe państwa w dziedzinie dostępu do finansowania dla firm oraz utrzymuje duży popyt wewnętrzny.

W raporcie wskazano m.in., że rola przemysłu wytwórczego w gospodarce Polski jest stosunkowo duża, ale _ poziom specjalizacji technologicznej jest niższy niż średnia unijna _. Polska jest uzależniona od transferu i absorpcji obcych technologii, ale - zauważa KE - planuje wzmocnienie innowacji, a także ekspansję własnych technologii. Firmy w Polsce mają dobry dostęp do kredytów, ale należałoby rozbudować finansowanie kapitałowe (poprzez inwestora), aby ułatwić rozwój małych i średnich przedsiębiorstw - oceniono w raporcie.

Polska ma też jedną z najwyższych w UE proporcję szybko rozwijających się firm (4 proc.). Pomimo wdrażania programu deregulacji, jest jeszcze przestrzeń dla zwiększenia skuteczności administracji publicznej i poprawy środowiska biznesowego, zwłaszcza jeśli chodzi o system podatkowy" - oceniła Komisja.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia obiecuje rekordowe środki na transport Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie do zgłaszania projektów.
"Decyzje Junckera odważne i ryzykowne" Dziennik Sueddeutsche Zeitung ocenia działania szefa nowej Komisji Europejskiej.
Oni dostali ważne teki w KE. Dlaczego? To "gałązka oliwna" dla niechętnego umacnianiu roli KE Londynu oraz Paryża krytykującego politykę oszczędności budżetowych - oceniają komentatorzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)