Notowania

litwa
27.06.2014 18:23

Polski system Grom. Litwa kupi go za 10 mln euro

Nasi sąsiedzi zamierzają kupić zestawy rakietowe Grom jako uzupełnienie naziemnego segmentu swej obrony powietrznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(prezydent.pl/GFDL)
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite

Litwa zamierza wydać ok. 10 mln euro na zakup polskiego przenośnego systemu obrony przeciwlotniczej Grom - informuje agencja BNS, powołując się na dokument litewskiego resortu obrony.

_ Ok. 34,6 mln litów (ok. 10 mln euro) będzie potrzebne z budżetu państwa na zakup mobilnego systemu obrony przeciwlotniczej bliskiego zasięgu Grom _- cytuje BNS fragment tego dokumentu i dodaje, że litewski rząd ma się zająć tą sprawą w przyszłym tygodniu. Minister obrony Litwy Juozas Olekas mówił ostatnio, że system Grom powinien zostać dostarczony na Litwę w tym roku i że są plany rozwijania tego projektu.

Litewska prezydent Dalia Grybauskaite informowała w maju, że Polska zgodziła się sprzedać Litwie przenośne lekkie rakiety systemu przeciwlotniczego.

Litwa zamierza nabyć zestawy rakietowe Grom jako uzupełnienie naziemnego segmentu swej obrony powietrznej, dysponującego już dwoma innymi lekkimi systemami rakietowymi - amerykańskimi przenośnymi Stingerami i cięższymi od nich szwedzkimi RBS 70.

System Grom jest polskim rozwinięciem radzieckiego systemu Strzała-2. Na uzbrojenie Wojska Polskiego wszedł w 1995 roku, eksportowano go również do Gruzji i Indonezji.

Agencja BNS podkreśla, że polski system funkcjonuje zgodnie z zasadą _ odpal i zapomnij _ i nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu. Grom może niszczyć cele w odległości od 500 metrów do 5,5 kilometra, na wysokości od 10 metrów do 3,5 kilometra.

BNS pisze, że w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainie Litwa zamierza zwiększyć w tym roku swe wydatki na obronność o 130 milionów litów (1 euro = 3,45 lita).

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjska rakieta nie poleciała. Putin dał godzinę Planowany start rosyjskiej rakiety kosmicznej Angara-1.2PP - pierwszej nowej konstrukcji tego typu od czasów radzieckich - odłożono w ostatniej chwili.
Ukraina świętuje. Właśnie o ten dzień walczyli
Unia energetyczna tematem szczytu UE Unijni przywódcy mają dziś wezwać we wnioskach do zwiększonych wysiłków na rzecz redukcji dużej zależności energetycznej Europy.
Tagi: litwa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz