Notowania

banki w polsce
26.01.2014 12:29

Polskie banki dobrze wypadły w trakcie symulowanych cyberataków

Najlepiej poradziły sobie te, które miały dobrze wyszkolony i zarządzany oraz zżyty zespół, umiejący ze sobą współpracować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(zmeel/iStockphoto)

Polskie banki dobrze poradziły sobie z atakiem cyberprzestępców - pokazały symulowane cyberataki. Zabrakło jednak współpracy pomiędzy tymi instytucjami - wynika z raportu przygotowanego po ćwiczeniach.

W ćwiczeniach _ Cyber-EXE Polska 2013 _ wzięło udział pięć banków komercyjnych z listy Top 10 i jeden bank spółdzielczy. Ćwiczenia zorganizowane zostały przez Fundację Bezpieczna Cyberprzestrzeń przy wsparciu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz firmy doradczej Deloitte.

Organizatorzy nie ujawnili, które banki brały udział w ćwiczeniach. Odbyły się one 29 października 2013 roku. Była to już druga edycja ćwiczeń.

Banki musiały poradzić sobie z dwoma rodzajami symulowanych ataków teleinformatycznych. Pierwszym z nich był atak typu DDoS (Distributed Denial of Service - ang.), który doprowadził do zablokowania dostępu do stron internetowych banków i uniemożliwił klientom przeprowadzanie operacji bankowych. Drugi - bardziej zaawansowany technologicznie - był atak ukierunkowany (APT - Advanced Persistant Threat - ang.), jego celem było pozyskanie wrażliwych dla banków informacji i finansowy szantaż banku. Obydwa symulowane ataki odbywały się praktycznie równolegle.

Dodatkowo, aby utrudnić prace zespołom w przypadku zablokowania stron internetowych banków, atakujący stworzyli fałszywą stronę internetową banków i informowali o niej klientów. Ci logując się przez fałszywą stronę udostępniali atakującym dane służące do logowania się do swoich kont bankowych, które potem cyberprzestępcy mogli wykorzystać.

Jak wynika z raportu _ Cyber-EXE Polska 2013 _, banki poradziły sobie dobrze z atakami. Powołane zostały odpowiednie zespoły, które miały zająć się reagowaniem na ataki, było w nie zaangażowanych od 10 do 20 osób w każdej z instytucji. Zadziałały także procedury, które banki miały przygotowane na wypadek tego typu ataków. Jednak, jak podkreślono w raporcie, same procedury nie wystarczą do skutecznego poradzenia sobie z tak trudnymi atakami. Jak zaznaczyli autorzy raportu najlepiej poradziły sobie bowiem banki, które posiadały dobrze wyszkolony, zżyty i dobrze zarządzany zespół, umiejący ze sobą współpracować tam, gdzie kończą się procedury.

Banki nie tylko musiały sobie radzić z cyberatakiem, ale także z dziennikarzami, którzy pytali o kłopoty z dostępem do stron internetowych banków. Eksperci zaznaczyli, że _ zasadniczo banki radziły sobie nieźle w kwestii kontaktów z mediami _, jednak nie zawsze adekwatnie do sytuacji _ niektóre instytucje prosiły dziennikarzy o wysyłanie maila z pytaniami _.

Żaden z atakowanych banków nie poinformował o kłopotach Komisji Nadzoru Finansowego; szybko banki zgłaszały problemy policji - zaznaczono w raporcie.

Eksperci wskazali także, że zabrakło współpracy między bankami, aby lepiej poradzić sobie z atakami. Banki jedynie poinformowały się, że doszło do ataku. - _ Teoretycznie w obszarze bezpieczeństwa banki nie konkurują ze sobą. Zdaję sobie sprawę, że w dobie walki o każdego klienta, pokazanie konkurencji swoich słabych punktów nie jest łatwą decyzją, ale w przypadku cyberataku kolektywna obrona daje większe możliwości minimalizacji jego skutków niż samodzielne działania. Pamiętajmy także, że ataki były symulowane, przypuszczam, że w rzeczywistej sytuacji skłonność do współpracy byłaby większa _ - powiedział Maciej Pyznar, główny specjalista w Wydziale Ochrony Infrastruktury Krytycznej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Ćwiczenie _ Cyber-EXE Polska 2013 _ uzyskało poparcie instytucji związanych z sektorem finansowym. Patronami ćwiczenia były: Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego i Związek Banków Polskich. Przedstawiciele powyższych instytucji byli także bezpośrednimi obserwatorami ćwiczenia.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: banki w polsce, cyberataki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, e-biznes, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz