Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drogi
04.06.2010 08:20

Polskie drogi za unijne pieniądze pod znakiem zapytania

Albo umowy do 2013 roku, albo przepadną pieniądze z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wrangler/Dreamstime)

Sypią się harmonogramy budowy autostrad w Polsce. Nowe drogi będą później - o ile w ogóle będą, bo mogą nam przepaść dotacje Unii Europejskiej.

_ Gazeta Wyborcza _ pisze, że według Ministerstwa Rozwoju Regionalnego autostrada A1 z Torunia do Strykowa koło Łodzi miała powstać w latach 2008-10. Miała, bo trwają dopiero przetargi na jej budowę. Jest szansa, że autostrada, na którą drogowcy zarezerwowali ponad 2,2 mld zł z unijnych dotacji, powstanie do końca 2012 r.

Takich opóźniających się inwestycji, na które drogowcy odłożyli miliardy złotych z Unii, jest znacznie więcej. Na pewno nie powstanie zgodnie z planem do 2011 r. droga ekspresowa S5 Nowe Marzy - Bydgoszcz - Cotoń. W maju Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informowała, że przetarg na jej budowę chce ogłosić w 2012 r. Nierealna jest także budowa w ciągu dwóch lat drogi ekspresowej S7 - z Żurominka przez Płońsk.

Jak pisze gazeta, w budżecie Brukseli na lata 2007-13 Polska dostała 28 mld euro na unowocześnienie dróg, kolei, lotnisk i sieci energetycznych. To potężny zastrzyk pieniędzy, równy całości dotacji Unii dla Włoch. Około 10 mld euro z tej kwoty powinniśmy wydać na nowe autostrady, drogi ekspresowe i obwodnice.

Już jednak widać, że wykorzystanie tych pieniędzy idzie źle. Przepadną, jeśli do końca 2013 r. nie podpiszemy umów na inwestycje, które zostaną wykonane w ciągu kolejnych dwóch lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: drogi, unia, polska, 2013, umowy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz