Notowania

cebit 2013
04.03.2013 22:19

Polskie firmy coraz bardziej zainteresowane rynkiem indyjskim

Według wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana polskie firmy wykazują coraz większe zainteresowanie rynkiem indyjskim.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/JOCHEN LUEBKE)

Polskie firmy wykazują coraz większe zainteresowanie rynkiem indyjskim, a szybki rozwój gospodarczy tego państwa jest zachętą do większej wymiany handlowej między Polską a Indiami - poinformował w komunikacie resort gospodarki.

Perspektywy polsko-indyjskiej współpracy handlowej, promocja gospodarcza Polski, zachęcanie do lokowania inwestycji w naszym kraju oraz partnerstwo strategiczne Polski w targach CeBIT 2013 były głównymi tematami rozmów właśnie zakończonej polskiej misji handlowej do Indii.

Według wiceministra gospodarki Dariusza Bogdana polskie firmy wykazują coraz większe zainteresowanie rynkiem indyjskim m.in. dlatego, że tamtejsza gospodarka szybko się rozwija, a to stwarza szanse na zwiększenie wymiany handlowej między Polską a Indiami.

"Przedsiębiorcy indyjscy coraz częściej lokują inwestycje w Polsce, zwłaszcza w sektorze usług informatycznych i outsourcingu procesów biznesowych (Business Process Outsourcing - BPO). Sprzyjają temu przede wszystkim korzystne warunki prowadzenia działalności gospodarczej oferowane inwestorom w ramach specjalnych stref ekonomicznych" - dodał cytowany w komunikacie Bogdan.

Resort poinformował, że Bogdan rozmawiał z indyjskim sekretarzem stanu w resorcie handlu Shri Saubrabhem Chandrą, a także z sekretarzem stanu w Ministerstwie Węgla Indii Shri S.K. Srivastavą o współpracy w zakresie górnictwa węglowego, energetyki i ochrony środowiska.

"Delegacja polska wskazała również na wagę wspólnych działań naukowo-badawczych pomiędzy ośrodkami naukowymi w Polsce i Indiach" - podkreślił resort.

Ministerstwo Gospodarki poinformowało na swojej stronie internetowej, że seminaria gospodarczo-promocyjne odbywały się w trzech stanach Indii (Rejonie Stołecznym - New Delhi, Andra Pradesh - Hyderabad, Karnataka - Bangalore).

Organizatorem seminariów gospodarczych w Indiach była Państwowa Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, ambasada RP w New Delhi, a także Federacja Indyjskich Izb Handlowych i Przemysłowych (FICCI).

W 2012 r. polski eksport do Indii osiągnął wartość 665 mln dol., a import - 1,24 mld dol. Saldo obrotów handlowych było ujemne i wyniosło -574 mln dol.

Polska eksportuje do Indii przede wszystkim wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego i metalurgicznego. Importujemy głównie wyroby przemysłu lekkiego np. odzież i chemicznego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: cebit 2013, polskie firmy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz