Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy inwestują coraz więcej. Tak dobrze nie było od trzech kwartałów

0
Podziel się:

Z najnowszego raportu NBP płyną pozytywne dane o stanie naszych przedsiębiorstw.

Polskie firmy inwestują coraz więcej. Tak dobrze nie było od trzech kwartałów
(Kadmy/Dreamstime)

Nakłady inwestycyjne w drugim kwartale 2013 roku wzrosły o 1,6 procent w porównaniu z danymi z 2012 roku - wynika z raportu NBP. W tym czasie polskie firmy zanotowały też ponad 17-procentowy wzrost zysku brutto.

Jak zaznacza NBP, poprawa wyników finansowych polskich spółek tylko w niewielkim stopniu wynika z tego, że sprzedają one coraz więcej, a jest skutkiem między innymi wpływów z dywidend. Wyższe zyski przedsiębiorcy uzyskali dzięki redukcji kosztów. Z tego powodu nawet firmom z branży budowlanej, których kondycja nadal pozostaje najgorsza, udało się wyjść nad kreskę.

_ Sama sprzedaż w II kwartale rosła tylko w ujęciu realnym (o około 1,5 proc. r/r), czyli po uwzględnieniu efektów zmian cen. Ponieważ w tym okresie notowano spadek cen produkcji przemysłowej, nominalnie przychody były minimalnie niższe niż przed rokiem - _czytamy w komunikacie NBP.

Z raportu wynika też, że po raz pierwszy od 1991 roku (czyli od kiedy prowadzi się wiarygodne statystyki) poziom eksportu w Polsce był wyższy od poziomu importu.

Oprócz pozytywnych danych, raport zawiera też informację o spadającym wskaźnikiem zatrudnienia w dużych przedsiębiorstwach. W porównaniu z drugim kwartałem 2012 roku w dużych firmach pracuje teraz o 1,5 proc. ludzi mniej.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu branża budowlana zwalnia co dnia 200 osób W tym roku w portugalskim sektorze budowlanym niewypłacalność ogłosiły 764 firmy, a pracę straciło ponad 72 tysiące ludzi.
Pierwsze oznaki ożywienia w Polsce. Co dalej? Recepta jest prosta W krajowej gospodarce w końcu coś ruszyło. Teraz musimy zacząć dużo wydawać.
Polskie firmy inwestują na potęgę Polscy inwestorzy walczą o swój kawałek tortu. Jest o co - w końcu nasze państwo radzi sobie z kryzysem lepiej niż niejeden europejski kraj.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)