Notowania

firmy
21.12.2010 17:59

Polskie firmy w dobrej kondycji

Mają pieniądze, by inwestować. Uzbierały kapitał w okresie oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Endostock/Dreamstime.com)

*Kondycja finansowa polskich firm jest dobra. Jeśli kłopoty finansów publicznych i warunki zewnętrzne nie wstrzymają inwestycji, 2011 r. będzie czasem rozwoju - ocenia Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. *

Konfederacja podsumowała sytuację polskich firm na koniec 2010 r. W jej ocenie uśredniona sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest bardzo dobra. Potwierdza to chociażby duża płynność gotówkowa, czyli zdolność do natychmiastowej realizacji krótkoterminowych zobowiązań. Ale świadczy też ona,że w 2010 r. firmy miały niską skłonność do inwestowania - wskazują pracodawcy.

Według Lewiatana przedsiębiorstwa deklarują swoją gotowość do przyspieszenia rozwoju, a utwierdzają je w tej postawie swoimi decyzjami konsumenci, konsumpcja bowiem była w mijającym roku głównym motorem wzrostu.

Jeżeli decyzji inwestycyjnych przedsiębiorstw nie będzie hamować rozwiązywanie problemów finansów publicznych, a także czynniki zewnętrzne, to przyszły rok może być lepszy, choć nie będzie _ wielkiego wybuchu _, tylko dalsze mozolne pięcie się do góry - ocenia konfederacja.

_ - To, czego na pewno zabrakło w 2010 r., to wzrost inwestycji przedsiębiorstw. A eksport netto, mimo wysokiej dynamiki eksportu, nie przełożył się na wzrost PKB, bowiem istotnie przyspieszył import _ - oceniła główna ekonomistka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Jak wskazują pracodawcy, jedyny rodzaj ryzyka, którego wzrost firmy odczuły w 2010 roku, to ryzyko wynikające z pogłębiającej się konkurencji. A to wyraźny sygnał, że gospodarka zaczęła się ożywiać - ocenia Lewiatan. Konfederacja podkreśla też, że w 2010 r. osłabło wiele rodzajów ryzyka, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: ryzyko niemożności rozpoczęcia planowanych inwestycji, zatoru płatniczego, osłabienia popytu na eksportowane towary, nieuczciwych zachowań kontrahentów czy braku dostępu do kapitału.

Jak podkreśla konfederacja, za najmocniej odbiegające od _ standardowego _ dla działalności gospodarczej ryzyka, firmy uznawały w 2010 r. ryzyko zmian regulacji prawnych. W ocenie Lewiatana to zły sygnał, świadczący o postrzeganiu otoczenia politycznego jako niestabilnego i mogącego dla doraźnych celów wprowadzać niekorzystne dla rozwoju firm zmiany w prawie.

Według Lewiatana firmy małe, średnie i duże, czyli dające łącznie pracę ok. 60 proc. wszystkich zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw, zwiększą w 2010 r. zatrudnienie w stosunku do 2009 r. o ok. 115 tys. osób. Z kolei na skutek wzrostu wynagrodzeń do gospodarstw domowych trafiło w br. o ok. 10 mld zł więcej niż w 2009 r., co miało istotny wpływ na popyt konsumpcyjny.

Wskaźniki GUS nt. wyników finansowych netto Lewiatan interpretuje, jako trwającą w firmach akumulację dochodów, co oznacza, że planują one inwestycje, czekają tylko na silny sygnał z rynku. Konfederacja zwraca też uwagę na ograniczenie popytu przedsiębiorstw na kapitał, od końca 2009 r. depozyty firm w instytucjach finansowych wzrosły o 6 mld zł, a wartość ich kredytów - o 3,5 mld zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;liderem;amerykanskich;inwestycji,121,0,578425.html) Polska liderem amerykańskich inwestycji W firmach z USA, które zainwestowały nad Wisłą pracuje 180 tys. Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/belka;kryzys;w;polsce;skonczy;sie;gdy;zaczna;inwestycje,170,0,672170.html) Belka: Kryzys w Polsce skończy się, gdy zaczną inwestycje Prezes NBP mówi, jakich sygnałów ożywienia wypatrywać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t87383.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/handel;z;polska;pomaga;niemcom;wyjsc;z;kryzysu,142,0,614798.html) Handel z Polską pomaga Niemcom wyjść z kryzysu Mimo recesji rośnie wartość niemieckich inwestycji w naszym kraju.
Tagi: firmy, polska, inwestycje, kapitał, kryzys, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz